Estonya, 220 milyar dolarlık skandalın ardından kripto şirketlerinin izinlerini geri çekiyor

0 7

Estonya Avrupanın en büyük kara para aklama skandalının ardından yüzlerce kripto şirketinin izinlerini geri çekiyor.

Bloomberge göre Avrupa Birliğinin en kripto dostu ülkelerden biri olan Estonya 220 milyar dolarlık kara para aklama skandalına yanıt olarak yüzlerce lisanslı kripto şirketini çökertiyor. 

Estonya kripto şirketlerini lisanslayan ilk AB ülkeleri arasında yer aldı ancak Danimarkanın en büyük kredi veren Danske Bank A/Snin Estonya biriminde yüz milyarlarca dolar kirli para tespit edildikten sonra iflas etmek zorunda kaldı. Ülkeyi Avrupanın en büyük kara para aklama skandalının merkezine koyuyor.

Lisans Suistimal Edildi

Baltık ülkesinin Finansal İstihbarat Birimi Başkanı Madis Reimand regülatörlerin lisanslı kripto firmalarının başka bir yerde sahtekarlık yapmak için Estonya kimlik bilgilerini kötüye kullandığından şüphelendiğini açıkladı.

Bu nedenle lisanslandıktan altı ay sonra Estonyada faaliyete geçemeyen 500den fazla şirket – toplamın yaklaşık üçte biri – izinlerinin geri çekildiğini gördü.

Bu piyasanın toparlanmasında ilk adım sadece Estonya denetim ve zorlayıcı önlemlere tabi tutulabilecek şirketler için operasyonlara izin vererek en acil konulara dikkat etmemizi sağlıyor.

Tasfiye bitmedi

Reimand daha katı lisanslama önlemlerinin alınacağını belirtti. Ülkenin geri kalan kripto şirketlerinin yarısından fazlası da Estonyada hiçbir operasyonları olmadığı ve yöneticilerinin ülke dışında olduğu için lisanslarını kaybedebileceği bildirildi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku