Eski SEC Başkanı Jay Clayton Uyardı: Yeni Bitcoin (BTC) Düzenlemeleri Yolda!

0 58

Eski SEC başkanı Jay Clayton, Bitcoin ile ilgili yeni düzenlemelerinin geleceğini belirtti. Clanton, gelecek bu düzenlemelerin hem doğrudan hem dolayılı olarak gerçekleşeceği konusunda uyarıda bulundu. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun eski başkanı Clayton, uzun bir süre boyunca lider kripto para biriminin menkul kıymet olarak sınıflandırılmadığını belirtti.

Ancak 31 Mart’ta CNBC’nin Squawk Box adlı programına konuk olan Clayton, Bitcoin’in menkul kıymet olmaması durumunun onu yeni düzenlemelerin empoze edilmesinden koruyamayacağınısöyleyerek, bu durumun da çok yakında gerçekleşeceği konusunda da uyardı.

Programın sunucusu Andrew Ross, Clayton’ın yönetiminde SEC’in bu düzenleme konusunda bir pozisyon alınmadığını söyledi. Clayton bu durumun, kendisinin düzenleyici kurumun başkanı olarak göreve başladığı zaman Bitcoin’in menkul kıymet olarak değelendirilmemesinden kaynaklandığını açıkladı ve şunları ekledi:

“Ben SEC’teki görevime başlamadan önce Bitcoin menkul kıymet olarak görülmüyordu. Bu nedenle de, SEC’in Bitcoin üzerindeki yargı etkisi de oldukça dolaylıydı.”

SEC’ten Aralık 2020’de ayrılmasının ardından Clayton, sektörde kalmaya devam etti. Şu anda da One River Varlık Yönetimi’ne kripto para birimleri konusunda danışmanlık yapıyor.

Köklü Değişiklikler Geliyor

Hangi yeni yasaların geleceği konusunda SEC’e başkanlık ettiği dönemden kalma bir ön görüsü olmadığını iddia eden Clayton, düzenleyici çevrenin köklü değişiklikler yaşayacağına inandığını söylüyor. Clayton şunları söyledi:

“Şu anda bir vatandaş olarak konuşuyorum. Bu düzenlemeler bu varlıkların menkul kıymet hesaplarında, bankalarda, vergilendirmede vb. nasıl tutulduğuna bakılmaksızın gelecektir. Yapılan düzenlemeler hem doğrudan hem dolaylı olarak yaşanacak. Düzenleyici çevrenin geliştiğini göreceğiz.”

Ripple’ın, Ethereum ve Bitcoin’in menkul kıymet olmadığı sonucuna kurumun tam olarak nasıl ulaştığını öğrenmek için SEC’e yaptığı itiraz ışığında, Clayton’un Bitcoin’in durumu hakkında yaptığı yorumlar gayet çarpıcı. Ripple ve destekçileri, XRP’nin bir menkul kıymet olmadığını defalarca savundu. Ancak SEC, Ripple’in daha merkezi olması sebebiyle diğerlerinden belirgin bir şekilde farklı olduğuna inanıyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku