Eski bakan böyle dedi: Küresel dijital para oluşma döneminde

0 0

Eski ABD Hazine Bakanı Summers stablecoinlerle ilgili birçok inovasyon beklediğini söyledi. Summers “Ancak ömrüm boyunca küresel bir dijital para olursa şaşırırım.” dedi

Bloomberg’de yer alan  habere göre; eski ABD Hazine Bakanı Lawrence Summers Circleun kurucu ortağı ve CEOsu Jeremy Allairein podcasti The Money Movementta kripto paralara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Blockchain alanında daha fazla inovasyon olacağını tahmin ettiğini belirten Summers buna karşın küresel bir dijital paranın henüz yeni oluşma döneminde olduğunu belirtti.

Küresel dijital paralar ve sınır ötesi para aktarımlarında stablecoinlerin rolüne ilişkin konuşan Summers “Eminim çeşitli inovasyonlar olacaktır. Ancak benim ömrüm boyunca bir çeşit küresel dijital para olursa şaşırırım. Yanılabilirim de. Stablecoin ile çalışacak birçok inovasyon göreceğiz ve bu sınır ötesi transferlerin çok daha kolay olmasına izin verecek.” dedi.

Summersa göre kripto para konusunun dayandığı üç ana unsur bulunuyor ancak ikisinin teknolojinin lehine güçlü argümanları bulunmuyor.

Bunlardan ilki hükümetlerin geleneksel paraları büyük bir ihtimalle insanların artık bunlara para yatırmak istemeyeceği noktaya kadar bozmayacak olmaları. Summers sadece merkez bankalarının enflasyon tahminlerini tutturmakta zorlandıkları için ya da artan borç baskısı veya pandemi krizinden dolayı geleneksel paraların kaybolmayacağını belirtti.

Summer ikinci olarak kripto paraların bir çeşit liberteryen cenneti olarak kabul görmeyeceğini düşündüğünü belirtti.

Kripto paralar için en güçlü argümanın geniş bir kullanım aralığı kapasitesine sahip olması olduğunun altını çizen Summers özellikle geleneksel para transferlerinin külfetli ve çok fazla paraya mal olduğunu ifade etti.

Summers sınır ötesi transferler için ödenen ağır ücretler ya da kart ödemelerinin ve ATMlerden para çekilmesini ilgilendiren ücretlerin mevcut ödeme sisteminin zorluğunu ve verimsizliklerini gözler önünde serdiğini söyledi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku