Eski ABD Başkanı George W. Bush un Danışmanından Çarpıcı Bitcoin (BTC) Açıklaması

0 3

 Eski ABD Başkanı George W. Bushun danışmanı ve aynı zamanda bir Bitcoin (BTC) eleştirmeni olan David Frum düşük faiz oranlarının kripto varlığının rallisini körüklediğini iddia etti. Frum faiz oranları yükselmeye başladığında kripto varlığının “hızlı ve derin bir fiyat düşüşü” yaşayabileceğini öne sürüyor.

  Twitter üzerinden yaptığı yorumlarda BTC madenciliğinin verimsizliği iddialarını yeniden gündeme getiren Frum kripto varlığının değer deposuna anlatısını da eleştirdi ve şunları ekledi:

“Tüm Bitcoin yanlısı argümanlar arasında şüphesiz en kötüsü enflasyona karşı bir değer deposu olarak algılanması” dedi. 

Böylesi eleştirilere rağmen kripto para varlığı kurumsal yatırımcılardan ve büyük şirketlerden destek almaya devam ediyor. Örneğin kısa süre önce yatırım politikasını değiştiren elektrikli otomobil üreticisi Tesla 15 milyar dolar değerinde BTC satın aldığını açıkladı.

Ayrıca bitcointreasuries.orga göre BTCye yatırım yapan şirketleri veya kurumları izleyen web sitesi 13 milyondan fazla coin veya toplam dolaşımdaki arzın yüzde 6sı büyük şirketler tarafından tutuluyor.

Frumın Görüşleri İçin Yapılan Çarpıcı Yorumlar

Bu arada Frum’un Bitcoin hakkındaki açıklamaları kripto para varlığının gerçek değer önerisiyle ilgili Twitterda bir tartışma başlattı. Örneğin İnsan Hakları Vakfının (İHV) baş strateji sorumlusu olan Alex Gladstein Fruma verdiği yanıtta eski  BTCnin insan haklarıyla ilgili etkilerini hatırlattı. Yakın zamanda kripto para varlığını onaylayan Gladstein şunları söyledi:

İnsanların yalnızca yüzde 13ü rezerv para birimiyle liberal bir demokrasi altında yaşıyor. Diğer 7 milyar insan ise otoriter veya zayıf bir para birimi altında yaşıyor. Bitcoin bu insanlar için güçlü bir araçtır.

Ayrıca Unfettered Nic Carter adlı başka bir kullanıcı yükselen faiz oranlarının diğer olası sonucunu Frum ile paylaştı. Kullanıcı “faiz oranları yükselirse şirketler sektörü ve hükümet ödeme aczine düşer” diye bir açıklama yaptı. Carter daha sonra şu soruyu sordu: “Sizce hangisi daha muhtemel: Tamamen iflas mı edeceğiz yoksa çıkış yolu bulacak mıyız?”

Bu arada Lepton939 isimli diğer bir Twitter kullanıcısı ve diğer birçok kullanıcı BTCnin “enflasyondan koruma” sağladığı konusunda hemfikir olduklarını söylediler. Yine de bu Lepton939 isimli kullanıcı kripto para varlığının oynaklığıyla ilgili endişelerini dile getirdi:

“Fiyat o kadar çılgınca dalgalandığından tutmaya korkuyorum. Ama gerçek değerinin barındırdığı yasa dışı işlemlerin boyutu olduğunu tahmin ediyorum. “

Yine de Jeffrey Smith gibi diğer kullanıcılar Bitcoin hakkında bu açıklamalarda bulunduğu için Fruma destek verdiler. Smith tweetinde şunları söyledi:

Kesinlikle. Sıfır gerçek değer (faiz oranı gözleminizle ilgilidir); yüzde 100 spekülatif değer ( daha büyük aptal teorisi); ve madencilikten ötürü çevre kirliliği . Sevmemek için çok neden var. 

Smith “altının çok benzer olduğunu” öne sürse de BTCnin aksine değerli metalin mücevher yapımında kullanılabileceğini söyledi. Ardından şunu söyleyerek açıklamalarına son verdi:

 “Bildiğim kadarıyla Bitcoin mücevheri yok.”

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku