Erkan Öz’den Dikkat Çeken İddia: Türkiye Devleti Çoktan Bitcoin (BTC) Almış Olabilir!

0 112

Son ayların rekor üstüne rekor kıran lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), birçok kesimin dikkatini çekmeyi başardı. Öyle ki ABD’li MicroStrategy, Tesla gibi birçok dev şirket çoktan Bitcoin alımı yapmış durumda. Özellikle geçmişte Bitcoin karşıtlığıyla dikkat çeken bankaların ve finans kuruluşlarının Bitcoin’e yavaş yavaş yaklaşıyor olmaları dikkatlerden kaçmıyor. Bu noktada devletlerin de Bitcoin alımı yapmaya başlayıp başlamayacakları ve hatta alım yapıp yapmadıkları büyük merak konusu.

Ekonomi gazetecisi Erkan Öz, YouTube kanalında paylaştığı “Dünyanın Haberi” video serisinin 194. bölümünde “Devlet çoktan Bitcoin almış olabilir mi” konusunu ele alarak önemli bir iddiayı gündeme taşıdı.  Geçmişte de birçok kez devletlerin merkez bankaları aracılığıyla Bitcoin alabileceğini iddia eden Öz, videonun bir bölümünde şunları söylüyor:

Şirketler, devletler Bitcoin’i kullanmayı değerlendiriyorlar. Bu hem bir fırsat hem de bir tehdit. Çünkü bir şirket olarak rakipleriniz sizden önce bu kuvvetli aracı kullanırlarsa geride kalırsınız. Aynı durum devletler için de geçerli. Şu anda dünyanın en büyük Bitcoin cüzdanlarından bir tanesi Bulgaristan devletine ait. Bulgaristan suçlulardan ele geçirdiği 213.000 BTC’ye sahip. Bugün bu BTC’ler yaklaşık 10 milyar dolara karşılık geliyor. Böyle bir kuvveti Bulgaristan kullanıyor. Yarın bir gün bunu Yunanistan, Ermenistan, Rusya ve İsrail kullanabilir. Siz böyle bir kuvvetten geri kalırsanız rakipleriniz, etrafınızda sizinle güç mücadelesine girebilecek olan devlet bunu kullanabilirler. Buradan elde ettikleri karlarla örneğin askeri güçlerini artırabilirler. Buna karşı dikkatli olmak gerekiyor. Anladığım kadarıyla Türkiye de devlet bazında bu konulara  yabancı değil. Anlattıklarımın farkındalar ve buna yönelik olarak da çalışmalar yapıyorlar.

Erkan Öz: Bu İki Kaynaktan Hareketle Türkiye, Bitcoin Almış Olabilir

“Türkiye devleti çoktan Bitcoin almış olabilir mi” sorusuna “Evet almış olabilir” diyen Öz, bunu iki kaynağa dayandırıyor; devletler arası ilişkiler ve Turkcell hizmeti Paycell. Öz, ABD ambargolarının altında ezilen Venezuela ve İran ile Türkiye’nin Bitcoin ile ticaret yapma ihtimalinden hareketle devlet arası ilişkilere dikkat çekiyor.

Bir Turkcell hizmeti olan Paycell geçtiğimiz günlerde kripto para alım ve satımına aracılık etmeye başlamıştı. Bu noktada Turkcell’in yüzde 26’sının Türkiye Varlık Fonu’na ait olduğuna değinen ekonomi gazetesicisi, “Paycell böyle bir işe girdiği zaman bunu devlet onayıyla yapmış oluyor” diyerek Paycell’in PayPal’in yaptığı gibi müşterilerine kripto para satmak için önceden alım yapması durumunda devletin burada bir şirketi aracılığıyla önceden Bitcoin ve diğer kripto paraları almış olduğunu söylüyor.

Türkiye’de kripto paralara regülasyonun yolda olduğunu hatırlatan Öz, Türkiye’nin Bitcoin’e ve kripto paralara stratejik bir şekilde yaklaşmasının, uluslararası ortamda uygun zemini bulması durumunda Merkez Bankası aracılığıyla Bitcoin ve kripto para alabileceğini gösterdiğini belirtiyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku