Bankacılık Devi JPMorgan’dan Bitcoin (BTC) ve Kripto Paralar için Eğitim Seti

0 42

JPMorgan Private Bank, müşterilerine Bitcoin (BTC) ve kripto paraların temellerini, risklerini ve potansiyelini anlamalarına yardımcı olacak bir eğitim seti sundu.

Bitcoin’in fiyatındaki artış finans kurumları ve yatırımcıların dikkatini çekmiş durumda. Bundan hareketle, JPMorgan’ın Şubat ayında hazırladığı eğitim seti geçtiğimiz hafta Avrupa ve Asya’daki banka müşterilerine sunuldu. Eğitim setinde genel olarak Bitcoin’in temelleri gibi ana konular ve ayrıca bir portföyde Bitcoin tutmanın sonuçlarına değiniliyor. Sette “yalnızca bilgilendirme amaçlıdır” ve “J.P. Morgan Securities LLC, herhangi bir sanal para birimini onaylamaz, tavsiye etmez, reklamını yapmaz, satmaz veya işlem yapmaz.” notu yer alıyor.

“Bitcoin’in Daha Değerli Olması Mümkün”

“Başkaları kripto paraları nasıl değerlendiriyor?” başlıklı bir slaytta banka, piyasa katılımcıları tarafından dikkate alınan ve ” [Bitcoin’in] önemli miktarda değer yükselişinin mümkün olduğunu gösteren” yaygın olarak kullanılan üç ölçüte değiniliyor. Değinilen ölçütler şu şekilde:

  • Bir kripto para ağının değerinin kullanıcı sayısının karesiyle orantılı olduğunu öne süren sözde Metcalfe yasasına göre, bir Bitcoin’in değeri 21.667 dolar olacaktır.
  • Maksimum 21 milyon olan Bitcoin arzını kullanarak altının mevcut küresel değerini Bitcoin ile karşılaştırırsanız, o zaman bir Bitcoin’in değeri 540.814 dolar olacaktır.
  • Para arzının küresel değerini maksimum Bitcoin arzına uygularsanız, bir Bitcoin’in değeri 1.9 milyon dolar olacaktır.

JPMorgan Private Bank, müşterilerine Bitcoin’in dolar, altın, S&P 500 ve hazine tahvilleri ile korelasyonunu gösteren grafikler ve veriler sunarak, Bitcoin’in portföyler için çeşitlendirici olduğunu ancak bir koruma varlığı olmadığını vurguluyor. Eğitim setinin yazarları, “Bitcoin altın değildir, biz de altın olduğunu düşünmüyoruz. Portföy oluşturma söz konusu olduğunda, altın gibi çeşitli özellikleri vardır ancak değişim özellikleri ve korelasyon profili, geleneksel güvenli liman varlığıyla karşılaştırılmasını çürütmektedir.” diyor.

Bankacılık devinin müşterilerine sunduğu eğitim seti ile varlık müşterilerinin dijital varlık sınıfına artan ilgisine yanıt verme ihtiyacı hissettiği görülüyor. Nitekim JPMorgan, son dönemde bir kurum olarak kripto paralarla daha fazla ilgilenmeye başlamış durumda. JPMorgan eş başkanı ve COO’su geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, yeterli müşteri talebinin olması durumunda firmanın kripto para piyasasında yer alması gerekeceğini ifade etmişti.

 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku