En son 2017’de görülen sinyal yeniden görüldü… Ama şimdi durum farklı

0 0

2017de Bitcoinin (BTC) fiyatı 20 bin dolara kadar yükseldi ve hızla düştü. Glassnodedaki araştırmacılara göre aynı sinyal yeniden ortaya çıktı. Ancak bu sefer çok daha güçlü temellerin yanı sıra devam eden ralli başka nedenlerle de önemli ölçüde farklı hissediyor.

Balinalar kar elde ettiğinde Bitcoin tipik olarak geri çekilerek kripto para piyasasında dalgalanma etkisine neden olur. Bu nedenle piyasanın ezici çoğunluğu kârda olduğunda düzeltme şansı artar.

Tüm Bitcoin adreslerinin yüzde 98i artık kârda

BitMEXte Bitcoin fiyatının 3 bin 600 doların altına düştüğü Mart 2020deki çöküşten bu yana BTC yüzde 260 yükseldi. Böylesine büyük bir rallinin ardından bir konsolidasyon aşaması veya bir geri çekilme orta vadede daha sağlıklı bir ralliye neden olabilir.

Glassnode araştırmacıları tüm Bitcoin UTXOlarının en son yüzde 98inin karlı olduğunu Aralık 2017de buldu. Bitcoinin 16 Aralık 2017de 19 bin 798 dolara yükselmesinin ardından 6 gün içinde yüzde 45 düşüşle 10 bin 961 dolara düştü.

O zamanlar birçok balina ve perakende yatırımcı kar elde ederek büyük dalgalanmalara neden oldu. Glassnode bu konuyla ilgili olarak “Tüm #Bitcoin UTXOların yüzde 98i şu anda kâr durumunda. Aralık 2017den beri görülmeyen ve önceki BTC boğa piyasalarında tipik olan bir seviye. “

Fark var

Ancak devam eden ralli ile 2017nin zirvesi arasında çeşitli temel ve teknik farklılıklar var.

Birincisi Bitcoinin mevcut rallisi parabolik 2017 yükselişinden çok daha istikrarlı oldu ve o kadar aniden oldu ki net bir direnç ve destek seviyeleri belirlenmedi.

Bu sefer Bitcoin 10.500 11.300 12.000  ve 12.500 dolar noktalarını temel destek seviyeleri olarak onaylayarak istikrarlı bir şekilde yükseliyor.

İkincisi genel kurumsal ve spot talep türevler piyasasından gelen hacme göre yüksektir.

Square MicroStrategy ve Stone Ridge’in yüksek profilli Bitcoin tahsislerinin ardından kurum odaklı platformların hacmi arttı. LMAX Digital CME ve Bakkt özellikle ağustos ayından bu yana alım satım faaliyetlerinde önemli bir artış gördü.

Tezgah üstü (OTC) hacimler de artıyor

Madenciler balinalar ve yüksek gelirli bireyler Bitcoin alıp sattıklarında genellikle tezgah üstü (OTC) piyasasına güvenirler.

OTC piyasası büyük alım satımların minimum kayma ile eşleştirilmesine izin verir aksi takdirde borsalarda büyük fiyat dalgalanmalarını tetikleyebilir.

Tezgah üstü anlaşmalardaki sürekli artış büyük yatırımcılardan ve kurumlardan BTCye yönelik iştahın muhtemelen arttığını gösteriyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku