Elon Musk’ın SpaceX’inin asteroitlerden altın çıkarması Bitcoini nasıl etkiler?

0 3

Winklevoss ikizleri Elon Muskun asteroitlerden altın çıkarmaya karar vermesi durumunda bunun değerli metalin değerini düşüreceğine ve Bitcoinin ön plana çıkacağına inanıyor.

Altın ve Bitcoin maksimum arzları nedeniyle benzer varlık sınıfları olarak kabul edilse de Elon Musk’ın SpaceXi asteroitlerden altın ve diğer metalleri çıkarmaya başlarsa sonraki yıllarda değerli metalin miktarı önemli ölçüde artabilir.

Winklevoss ikizleri popüler Wall Street tüccarı Dave Portnoya Bitcoinin değerini açıklarken galaksideki tek sabit varlık olduğu için bunun BTC’yi etkilemeyeceğini söylediler.

SpaceX asteroitlerden altın mı çıkaracak?

Bu araştırmaya göre 2019un sonunda tarih boyunca yaklaşık 200 bin ton altın çıkarıldı. Kıymetli metalin ne kadarının hala var olduğunu kimse bilmese de altın maksimum arzı olan bir varlık olarak görülüyor. Bu kıtlık külçenin yüzyıllar boyunca değerini korumasını ve bir ödeme yöntemi veya bir değer deposu işlevi görmesini sağladı.

Sonuçta merkez bankaları ve hükümetler fiat para birimlerinde yaptıkları gibi altın’ın daha fazlasını kazmaya (veya basmaya) karar veremez.

Bu yılın başlarında NASA Elon Musk’ın SpaceX’inin uzun süre önce sönmüş bir gezegenin çekirdeğinden oluşan bir uzay kayasına görev başlatacağını duyurdu. 117 milyon dolarlık bu proje Floridadan Temmuz 2022de bir Falcon Heavy roketinde fırlatılacak.

Çoğu kayalık veya buzlu cismin aksine sözde Psyche 16nın çoğunlukla demir ve nikel ile altın platin ve bakır gibi diğer metallerden oluştuğundan şüpheleniliyor. Bir gezegen bilimci Lindy Elkins-Tantona göre NASA herhangi bir metalin madenciliği yapılmayacağına dair güvence verse de bunu gerçekten yapmanın sonuçları dünyadaki her değerli metalin fiyatını düşürüyor.

Sadece Psyche 16da bulunan demirin bugünkü fiyatlarla yaklaşık 10.000 katrilyon dolar değerinde olduğunu hesapladı. Tüm demir altın platin ve bakırı Dünyaya getirmek “hükümetlerinkiler de dahil olmak üzere tüm varlıkların değerini tamamen düşürür ve tüm ekonominin çökmesine neden olabilir.”

Asteroitlerde Bitcoin bulamıyorum

NASA’nın mevcut planları asteroitler üzerinde yapılan herhangi bir madenciliği içermese de Falcon Heavy böyle bir madenciliği gerçeğe dönüştürmek için geliştirildi. Sonuç olarak NASA ve SpaceX fikirlerini değiştirirlerse yakında asteroit madenciliğine başlayabilirler.

Görünüşe göre Gemininin kurucu ortakları – Cameron ve Tyler Winklevoss – Elon Muskın bunu gerçekten çok yakında yapabileceğine inanıyorlar. İkizler kısa süre önce Wall Streetteki günlük yatırımcı Dave Portnoy ile konuştu ve Portnoy onlardan kendisini Bitcoin konusunda eğitmelerini istedi.

Önde gelen BTC savunucuları Muskın asteroitlerden altın madenciliği yapması durumunda bunun değerli metal’in fiyatını oldukça etkileyeceğini söyledi. Buna karşılık Bitcoinin önceden programlanmış maksimum 21 milyon sınırı var.

“Elon Bitcoin arzını değiştiremez. Galaksideki tek sabit varlık bu”

Analistler ABD dolarının “tuvalet kağıdına” dönüştüğünü ve insanların sağlam bir varlığa yatırım yapmalarını yani altın ya da Bitcoin almaları gerektiğini eklediler. Ancak Elon Musk veya sonunda uzaya gidecek diğer kuruluşlar “altını yok etme” gücüne sahip olacak.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku