Beyaz Rusya, ABD-AB yaptırımlarını aşmak için Bitcoin kullanabilir mi?

0 0

Uluslararası toplumun büyük çoğunluğunun Alexander Lukashenko liderliğindeki Belarus hükümetine son zamanlarda yapılan tartışmalı genel seçimlerin ardından öfkelenmesiyle birlikte bu ülkeye karşı Amerika Birleşik Devletleri önderliğinde yeni bir ekonomik yaptırım dalgası gelmesi gündemde.

Avrupa Birliği dün Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeonun da Minske mali cezalar uygulanması fikrinden söz ederken dışişleri bakanlarının zaten “hedeflenmiş yaptırımlar” üzerinde durduklarını açıkladı.

Bu hareket bölgedeki birçok kişinin Belarusun yeni gelişen kripto endüstrisinin devreye girip giremeyeceğini bir hedef haline gelip gelemeyeceğini veya hatta yaptırımlardan kaçınmak için Minske yardım edip edemeyeceğini sorgulamasına yol açtı.

Kendilerini Amerika Birleşik Devletleri ile anlaşmazlık içinde bulan bir dizi ülke karışık sonuçlarla zaten kripto sektörüne yönelmeye çalıştı.

Kuzey Korenin Amerikan müttefik ülkelerdeki kripto borsalarına baskın yapma sanatını mükemmelleştirdiği bildirilirken Venezuela’nın şansı daha azdı.

Rus medya kuruluşu RBCye konuşan uzmanlar Belarus kripto kullanarak yaptırımları aşmanın bir yolunu bulsa bile bunun çok da fazla etkili olmayacağını ve yaptırımların ekonomi üzerindeki etkileri nedeniyle ülkenin ekonomik durgunluğa sürükleneceğini belirtti. Uzmanlar Venezuela ve İrandaki benzer kripto destekli çabaların bu ülkelerin ekonomilerini kurtarmada büyük ölçüde başarısız olduğunu belirtti.

Bununla birlikte ülke iki yıldan fazla bir süredir aktif olarak kripto yanlısı politikalar uyguladığından ve Minskteki multi-milyon dolarlık Hi-Tech Parkta çok karlı bir kripto endüstrisi kurduğundan Belarusun durumu biraz farklı.

Park 2019da 2 milyar dolarlık gelir elde ederek ekonomik bir başarı oldu. (ülkenin GSYİHsinin% 4ü) Bu nedenle yaptırım planları hazırlayanlar için bu Hi-Tech park bir hedef haline gelebilir.

Aynı medya kuruluşu Rusya Kripto Endüstrisi ve Blok Zinciri Birliği Pazar Geliştirme ve Düzenleme Başkan Yardımcısı Valery Petrovun bilgi teknolojisi sektöründe yaptırımların uygulanması durumunda Belarus kripto sektörünü “anında” kutuplaştırabileceklerini belirtti.

Petrov “Beyaz Rusyadaki bilişim sektörüne yönelik yaptırımlar işletmeler anında cevap vereceklerinden sektörü Rusya veya Polonya ile uyumlu hale getirecek” dedi.

Petrov AB liderliğindeki yaptırımların Belarusu etkili bir şekilde bir taraf seçmeye zorlayacağını ve hatta aktif olarak blockchain yanlısı bir yörüngenin peşinde koşan Çin ile uyum sağlamaya çalıştığını da sözlerine ekledi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku