Coinbase CEO’sunun Açıklamaları Kripto Para Sektöründe Heyecan Yarattı

56

Şirket yöneticileri perşembe günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, Coinbase bilançosunda 500 milyon dolarlık kripto para satın alacak ve üç aylık karının %10′unu bir kripto varlık portföyüne tahsis edecek.

Coinbase, kripto para yatırımlarını bilançoda tutacak

Finans şefi Alesia Haas bir blog yazısında, şirketin birçok kripto para birimine yatırım yapmayı planladığını ve bunu yapan ilk halka açık şirket olduğunu şu sözleriyle belirtti:

Ethereum, Proof of Stake varlıkları, DeFi tokenleri ve platformumuzda alım satım için desteklenen diğer birçok kripto varlığına

CEO Brian Armstrong, aracı kurumun planlarını ilk olarak daha önceki bir tweette açıkladı ve tahsisin pazar olgunlaştıkça büyümesini beklediğini söyledi. Ayrıca şirketin, çoğunlukla ticarete odaklanan kripto para hizmetlerini ve operasyonlarını çeşitlendirme isteklerini de belirtti. Armstrong, Twitter’da ş paylaşumda bulundu:

Umarım zamanla işimizin çoğunu kriptoda yürütebiliriz. Bugün hala bir karışım.

Bitcoin fiyatı yapılan haberlerin akabinde yükseldi ve önceki iki gün 45.000 doların altında oturduktan sonra cuma günü 47.000 doları geçti. Coinbase hisseleri Cuma gününün erken saatlerinde %3′ten fazla yükseldi. Microstrategy ve Tesla (Coinbase’in yardımıyla) gibi Bitcoin’i holdinglerine dahil eden birkaç şirket, bunu enflasyona ve ABD dolarının potansiyel devalüasyonuna karşı bir önlem olarak yaptı. Perşembe günü Citi, Bitcoin’e yaptığı yatırım ve kripto para biriminin fiyatıyla korelasyonu nedeniyle fiyat hedefini ve tahminlerini askıya alarak Microstrategy’nin notunu incelemeye aldı.

Kripto piyasasında hızlı genişleme

Haber, Palantir’in siyah kuğu olaylarına karşı korunmak için 50 milyon dolarlık fiziksel altın aldığını gösteren üç aylık sonuçları bildirmesinden bir hafta sonra geldi. Palantir ayrıca müşteri ödemelerini Bitcoin olarak kabul ettiğini, ancak hiçbirinin bu seçeneği kullanmadığını söyledi. Aynı hafta, Coinbase, hisse senedinin Bitcoin fiyatı ve oynaklığı ile korelasyonu konusunda sabırlı olan ve finansal sistem genelinde uzun vadeli yenilikleri yönlendirme planları konusunda iyimser olan analistleri hayrete düşüren üç aylık kazanç ve büyüme ölçümlerini bildirdi. Haas, yatırımların kendi kripto para bakiyeleri tarafından yönlendirileceğini ve “bir dolar maliyet ortalama stratejisi kullanılarak çok yıllı bir pencerede” uygulanacağını söyledi. Coinbase’in uzun vadeli yatırım yaptığını ve “yalnızca belirli koşullar altında, örneğin bir varlığın platformumuzdan çıkarılması gibi” yatırım yapacağını da sözlerine ekledi.

Oppenheimer’dan Owen Lau, yeni yatırım politikasının Coinbase ile bitcoin arasındaki korelasyonu “maddi olarak yakın gelecekte” düşürmesini beklemediğini söyledi. Bununla birlikte, bunu Coinbase’in zaman içinde kripto para birimlerini ödeme yapan satıcılar ve çalışanlar gibi kendi operasyonlarına entegre ederek “hem perakende hem de kurumsal benimsemeyi daha da kolaylaştırabileceğini ve etkileyebileceğini” bir sinyal olarak gördüğünü söyledi. Haber, Wall Street Journal’ın bu hafta Coinbase’in hava koşullarına karşı düzenleyici rüzgarlara karşı nakit olarak 4 milyar dolar stokladığı raporunu takip ediyor. Lau, işleme rağmen şirketin elinde hala bol miktarda nakit bulunduğunu kaydetti. Lau konu hakkında şu ifadeleri paylaştı:

Hisse geri alımları ve temettüler en azından yakın vadede masanın dışında görünüyor, ancak yönetimin işe yeniden yatırım yapmak ve özellikle uluslararası mevcudiyet ve aboneliğe dayalı işlerde satın almalar yapmak için fazla sermaye kullanacağına inanıyoruz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cnbc.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku