Ekonomik Olarak Zor Günler Geçiren Bu Ülke İçin Kripto Para Birimleri Umut Oldu

0 0

2020nin başında Arjantinin en büyük kripto para borsalarından biri olan Ripionun yaklaşık 400 bin kullanıcısı vardı. Sene sonuna yaklaşırken bu rakam 1 milyona ulaşmış durumda.

Ripio’nun baş marka sorumlusu Juan Mendez Ripio kullanıcılarının yaklaşık yüzde 70inin Arjantinden geldiğini geri kalanının ise çoğunlukla Brezilyada yoğunlaştığını söyledi. Mendeze göre platform bu yıl işlem hacminde de geçen yıla göre on kat artış gördü.

Mendez: “En başından beri borsadayım ve bu tür bir büyümeyi hiç görmedim. Bu operasyonlardaki ve talep üzerine yaşanan 2017 artışından daha büyük ”dedi.

 COVID-19 salgınıyla birleşen muazzam borç yükümlülüklerinden yüksek enflasyona kadar Arjantin’in ekonomik sorunları nüfusunu bu yıl servetlerini depolamak için alternatif yollar aramaya yöneltti. Ancak hükümet vatandaşlarının ABD doları alımlarını sınırlandırdığından kripto para birimleri hızla en iyi alternatif olduğunu kanıtladı.

Ripio ile birlikte Arjantinde faaliyet gösteren kripto para borsaları 2020de rekor bir büyüme kaydetti ve bazıları yılın ikinci yarısına doğru işlem hacimlerinde tüm zamanların en yüksek seviyelerini yaşadı.

Bu yılın Şubat ayında Arjantinde operasyonlarını genişleten Meksika merkezli kripto borsası Bitso 2020nin üçüncü çeyreğinde ikinci çeyreğe göre platformdaki işlem hacimlerinde yüzde 68lik bir artış gördü. Bitso’nun Arjantin’e taşınması platformun bu yılın başlarında 1 milyon kullanıcı kilometre taşını geçmesine de yardımcı oldu.

 Kripto para ticaret platformu LocalBitcoins Ağustos 2019 ile Ağustos 2020 arasında işlem hacminde yüzde 547lik bir artış gördü ve bu yılın Ağustos ayının ikinci haftasında tüm zamanların en yüksek değeri olan 1 milyon doların üzerinde Bitcoin ticareti yapıldı. Başka bir ticaret platforu olan Paxful son beş yılda sıfıra yakın işlem hacmi gördü ancak işlem bu yıl yükseldi ve Eylül 2019 ve Eylül 2020 arasında yüzde 60641lik bir artış kaydetti.

Arjantin kripto alım satımlarındaki benzeri görülmemiş büyüme LocalBitcoins ve Paxfulun Şili Kolombiya ve Bolivya da dahil olmak üzere bir dizi Güney Amerika ülkesinde rekor ticaret rekorları kırdığı için daha büyük bir bölgesel eğilime yansıdı. Bölgedeki işler o kadar iyi ki CoinDesk Çarşamba günü Bitsonun Brezilyaya genişlemesini finanse etmek için 62 milyon dolar topladığını bildirdi.

Kripto para birimlerinin kullanımındaki artış Dünya Bankası Latin Amerika ve Karayipleri COVID-19 salgınından kaynaklanan yıkıcı ekonomik krizde dünyanın “en çok etkilenen” bölgeleri ilan ederken  gerçekleşiyor.

Kripto kullanımını engellemek yerine Bitcoin fiyatının artması salgının etkilerini çaresizce hafifletmeye çalışan ülkeler tarafından yaratılan enflasyonist ekonomiler ve daha hızlı dijital ödemeler Güney Amerikada kripto para birimlerinin benimsenmesine neden oldu.

Bu manzara içinde Arjantin öne çıkıyor. Bitsonun Arjantin müdürü Andrés Ondarra CoinDeske bir e-posta yoluyla şunları söyledi: “Kripto para birimleri özellikle yüksek derecede siyasi veya ekonomik belirsizliğin olduğu ülkelerde bireyler için bir şekilde müttefiktir.” dedi. 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku