ABD Hazine Bakanlığı’ndan Stablecoin Hamlesi: İlk Somut Adım Atıldı!

66

ABD Hazine Bakanlığı’nın, ülkenin finans endüstrisinin önde gelenleri ile “stablecoin’lerin oluşturduğu riskleri ve faydaları” tartışmak için toplantılar düzenlediği bildiriliyor. Yetkililer, stablecoin’lerin aşırı derecede popüler hale gelmesi durumunda, sistemi tehdit edebileceklerini belirttiler. Uzmanlara öre stablecoin regülasyonu her an gelebilir.

 Stablecoin’ler ve kripto paralar tehdit olarak algılanıyor

Bir rapora göre, stablecoin riskine karşı ilk toplantı, “kripto para piyasasının 2 trilyon doları aştığı Nisan ayında gerçekleşti. Hem kripto para birimlerinin hem de stabilcoin’lerin hızlı bir şekilde  büyümesinin, Washington’daki politikacıları alarma geçirdiği bildiriliyor. Boston Merkez Bankası Başkanı Eric Rosengre, stablecoin’lerin para piyasasına büyük bir darbe vuracağına inanıyor.

Geçen hafta düzenlenen önemli bir toplantıda ise, ABD Hazine yetkilileri ve finans sektöründeki önemli isimlerin, stabilcoin’lerini nakde çevirmeye çalışan çok sayıda insanın karşılaştığı riskler konusunda endişelerini belirtirken, bu risklerin nasıl ortadan kaldırılacağına dair önlemler üzerinde odaklandığı bildirildi. Toplantı, ayrıca, büyük stablecoin’lerin geleneksel varlıklar tarafından desteklenmesi gerekip gerekmediğini de masaya yatırdı.

Stablecoin regülasyonu için somut adım atıldı

Hazine yetkilileri ve endüstri katılımcıları arasında Cuma günü gerçekleştirilen toplantının,  kripto para birimlerinin geleneksel ABD finansal sistemine getirdiği riskleri ve fırsatları da ele aldığı bildirildi. Yetkililerin geçen haftanın başındaki bir toplantıda, benzer konuları görüşmek üzere bir grup banka ve kredi birliğiyle de bir araya geldiğine inanılıyor. Anonim bir kaynaktan alıntı yapılan raporda, ABD Hazine Bakanlığı yetkililerinin sektörün önde gelenelrine “stablecoin’lerin nasıl yapılandırılması gerektiği, bu varlıkların nasıl kullanılabileceği, mevcut düzenleyici çerçevenin yeterli olup olmadığı ve diğer güvenlik ve risk konuları hakkında sorular yönelttiği” belirtildi. ”

Ancak rapor, “yetkililerin bilgi topladığını ve stablecoin regülasyonunun nasıl yapılması gerektiği konusundaki düşüncelerini paylaşmadıklarını” açıklıyor. Bununla birlikte, toplanan bilgilerin “önümüzdeki aylarda hazırlanacak stablecoin hakkında geniş bir Hazine raporunun şekillendirilmesine yardımcı olacağı” beklentisi var. Bu yıl, kripto para piyasası için oldukça hareketli geçti. Özellikle SEC, DeFi sektörünü düzenlemek için somut adımlar atarken, bazı uzmanlar ise küresel bir regülasonu çözüm olarak görüyorlar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Bitcoin.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku