E-Ticaret Devi MercadoLibre Bitcoin (BTC) Satın Aldığını Duyurdu!

0 38

Bitcoin’deki (BTC) yüksek volatilite ve düzeltmeler yatırımcıları tedirgin etmeye devam ederken, kurumsal ilgi hız kesmeden devam ediyor.

Latin Amerika’nın e-ticaret devi MercadoLibre, bugün 2021’in 1. çeyrek bilançosunu açıkladı. Şirket ilk çeyrekte 7.8 milyon dolarlık Bitcoin aldığını açıkladı

MercadoLibre ABD’de kurulmuş ve mercadolibre.com dahil olmak üzere e-ticaret ve çevrimiçi pazar yerleri işleten bir Arjantin şirketidir. 2016 itibariyle, Mercado Libre’nin Latin Amerika’da 174.2 milyon kullanıcısı olduğu biliniyor.

Aynı zamanda Nasdaq’ta listelenen şirketin piyasa değeri yaklaşık 76 milyar dolar. Şirket ilk çeyrek itibariyle 1.4 milyar dolar kâr açıkladı.

Şirketin Bitcoin’leri ne zaman hangi maliyetle aldığı açıklanmadı. Bilançonun Bitcoin ile ilgili bölümünde şu ifadeler yer aldı:

“Bu çeyrekte hazine stratejimizin bir parçası olarak, belirsiz ömürlü maddi olmayan varlıklarımızda belirttiğimiz dijital bir varlık olarak 7,8 milyon dolarlık bitcoin satın aldık.”

Kurumsal İlgi Devam Ediyor

MercadoLibre, geçtiğimiz ay gayrimenkul alımlarında Bitcoin kabul etmeye başlamıştı. Şirket, 2015’te ise MercadoPago ödeme platformuna Bitcoin’i entegre etmişti.

MercadoLibre, bilançosunda Bitcoin bulunduran halka açık 36. şirket oldu. Bu şirketler arasında Türk şirketi Net Holding A. Ş. de yer alıyor.

Şirket, 76 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip ve buna göre göre Tesla ve Square’den sonra Bitcoin satın alan üçüncü en büyük şirket.

Bitcoin’e 2020 yılında başlayan kurumsal yatırımcı ilgisi 2021 yılı itibariyle daha da yoğunlaştı. Özelikle Tesla’nın bilançosuna Bitcoin eklediğini açıklamasının ardından birçok şirketin Bitcoin aldığını ve bunları bilançoları ile duyurduğuna şahit oluyoruz.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku