Dünyanın ikinci en değerli Unicorn teşebbüsünden dijital yuan’ işbirliği

0 1

Dünyanın ikinci en değerli Unicorn teşebbüsü Çin Merkez Bankası ile dijital yuan üzerinde çalışmak için işbirliğine gitti.

Çin’in paylaşımlı yolculuk devi DiDi Chuxing Çin Merkez Bankası (PBoC) tarafından geliştirilen merkez bankası dijital parası (CBDC) veya kısada dijital yuan olarak anılan projeye katıldı.

DiDiden yapılan duyuruya göre şirket PBoC Dijital Para Araştırma Enstitüsü ile stratejik ortaklık yapacak.

Duyuruda DiDi ve PBoC’nin DC / EP çözümünü DiDinin “dünyanın en büyük tek seferlik isteğe bağlı taşıma platformu” olarak da ifade ettiği eski büyük ölçekli ağına uygulamak için birlikte çalışacağı bildirildi.

Öncelikle Çinin Uberi olarak bilinen DiDi’nin Asya Latin Amerika ve Avustralyada 550 milyon kullanıcısı olduğu tahmin ediliyor. Servisleri çoğunlukla toplu taşıma ve gıda dağıtımını içeren şirket 2030’a kadar özerk bir taşıt iştiraki oluşturmayı ve bir milyondan fazla kendi kendine çalışan aracı piyasaya sürmeyi planlıyor.

CB Insights verilerine göre 56 milyar dolar değerinde olan DiDi dünyanın ikinci en değerli Unicorn girişimi. Şirket Apple Tencent ve Alibaba tarafından destekleniyor.

DİJİTAL YUAN İÇİN HALA ÇIKIŞ TARİHİ YOK

Çin Haziran ayı sonlarında CDBC’nin (dijital yuan) mimari gelişiminin tamamlandığını açıkladı. Bununla birlikte Shenzhen Suzhou gibi çeşitli yerlerde gerçekleştirilen pilot teste rağmen CDBC için resmi bir başlangıç tarihi henüz bildirilmedi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku