Dünyaca Ünlü Ada Bütün Bitcoin’lerini (BTC) Satıyor! İşte Sebebi!

0 84

İspanya’nın gözde tatil merkezlerinden Tenerife Adası’nın Konseyi Bitcoin (BTC) karşıtlığıyla gündeme oturdu. Başkan Pedro Martin, Patartesi günü yaptığı açıklamalar ile medyanın ilgisini çekti.

İspanyol Sosyalist İşçi Partisi yöneticisi (PSOE) Martín, önceki yönetimde, Yenilenebilir Enerjiler Enstitüsü (ITER) aracılığıyla yapılan Bitcoin yatırımının “etik” gerekçelerle sonlandırılmasını istedi.

Ulusal gazete El Economista’ya göre, Tenerife’nin Ada Konseyi başkanı, lider kripto para birimini vergi beyanlarında beyan edilemeyecek “opak” bir para birimi olarak görüyor.

Başkan, konsey tarafından satın alınan tam bitcoin (BTC) sayısını açıklamasa da, satışın yaklaşık bir milyon euro getirebileceği ve bunun da 20 BTC civarında olabileceği bildirildi.

Kanarya Adaları’ndaki yerel bir radyoya verdiği röportajda Martin, konseyin yerel yönetimlerle ilgili 70 kamu şirketinin denetimini gerçekleştirdiğini söyledi. Başkan, bu tür bulgularla, kamu kuruluşlarının kripto para birimleriyle uğraşmasının etik olmadığına inanıyor.

Martin,  şunları söyledi:

”Göreve gelince, Bitcoin hesabımızın olmasına çok şaşıdım. Birçok usulsüzlükte ve yolsuzlukta kripto paralar kullanılıyor. Bunlar çok garip durumlar. Bitcoin’in hazineye karşı sorumlu olmayan bir para birimi olduğuna inanıyorum. Bunun etik olarak uygun olduğunu düşünmüyorum.”

Halk Kararı Eleştiriyor

Martin’in açıklamalarına halktan tepki geldi. Özellikle yerel yatırımcı, Oxford ve Stanford mezunu Isidro Quintana, Tenerife hükümeti tarafından alınan kararı Twitter üzerinden eleştirdi.

Bitcoinlerin “örneğin, genç işsizliği yüzde 70 oranında azaltmak için akıllıca” kullanılabileceğini öne sürdü. Quintana şunları ekledi:

”Bitcoin sayesinde, 20 bin avro yatırıp 1 milyon avronun üzerinde kazanç sağlayan bir yönetimin bu kararı alması cahilliktir. Kripto paralara yapılacak yatırımlar adadaki işssizliğin azaltılması için büyük bir fırsat’

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku