Dünya Ekonomik Forumu Araştırması: Türkiye Avrupa da 1 inci Dünyada 4 üncü Sırada Yer Alıyor!

0 0

Dünya ekonomik forumu tarafından yapılan yankın tarihli bir araştırmata göre kripto para birimi kullanımı artıyor Nijeryalıların yüzde 33ü ya kripto para birimi kullanıyor ya da kripto para birimlerine yatırım yaptı.

Kripto para birimleri ülkeler arası para göndermenin daha ucuz bir çözümü olarak popüler hale geldi.

Araştırmaya göre Filipinler Merkez Bankası ülkede “havale ve transfer şirketleri” olarak işlev görecek birkaç kripto para borsasını onayladı.

Para havalelerine bağımlılık ve eşler arası telefon ödemelerinin yaygınlığı Afrikanın en büyük ekonomisinde kripto para kullanımında büyük bir artışa neden oldu. 74 ülkeyi kapsayan araştırmada Nijerya listenin başında yer alıyor.

Bitcoin ATMsi Kuruldu

Nijeryalıların neredeyse üçte biri kripto para birimlerini kullandıklarını söyledi. Araştırmaya göre sınır ötesi para göndermenin yüksek maliyeti birçok kişinin yerel kripto para borsalarına yönelmesine neden oldu. Nijeryalılar ayrıca birbirlerine para göndermek ve mağazalarda ödeme yapmak için telefonlarını sıklıkla kullanıyorlar. Son zamanlarda ülkedeki işletmeler telefon ödeme seçeneklerine kripto eklentileri koyarak Nijeryalıların günlük yaşamlarında kripto para birimini kullanabilecekleri başka bir seçenek ekliyor.

Ankette en yüksek ikinci ve üçüncü kripto para kullanımı oranları sırasıyla Vietnam ve Filipinlerde kaydedildi. Yine havale ödemeleri kripto para biriminin yaygın kullanımında rol oynamaktadır. Filipinler Merkez Bankası ülkede “havale ve transfer şirketleri” olarak işlev görecek birkaç kripto para borsasını onayladı. Hükümet devlet tahvillerini dağıtmak için Unionbank ile blockchain uygulama bonoları kurarak zaten kripto para birimiyle içli dışlı oldu. Unionbank ayrıca başkent Manilada bir Bitcoin ATMsi kurdu.

Türkiye Listenin Başında

Afrika ve Güneydoğu Asyadaki kullanıcılara ek olarak önemli oranda kripto para birimi kullanıcısının bulunduğu bir diğer bir bölge Latin Amerika. Peru ankete katılanların yüzde 16lık oranla başı çekerken Brezilya Kolombiya Arjantin Meksika ve Şili çift hanelere ulaştı. 

 Türkiye yüzde 16lık oranla Avrupada birinci ülke olurken dünya sıralamasında dördüncü oldu. Türkiyeyi. İsviçre ve Yunanistan takip etti. Genel olarak Avrupa ve Anglo-Amerikan ülkeleri çok düşük seviyelerde kaldı.

Son olarak yüzde 4lük oranla ankette en az kişinin kripto para birimi kullandığını veya sahip olduğunu söylediği ülkeler Japonya ve Danimarka  oldu. 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku