featured

Dolar zaten dijital…

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

En son yazımızda Çin’in dijital yuan projesinden bahsetmiştik. Çin süreci hızla ilerletiyor ve mayıs ayından itibaren Xiong bölgesi pilot bölge olarak belirlenmiş durumda ödemeler maaşlar elektronik para ile yapılacak.

Kripto paradan değil dijital paradan bahsediyoruz. Merkez bankalarının denetiminde olan dijital paralar.

Merkez bankaları neden dijital paraya yönelsin?

İzlenen para politikalarının etkisinin artması için gerekirse tüketimin mecbur edilmesi  veya tasarrufun cezalandırılması için takip (usulsüzlükyolsuzlukkara para aklama) için.

Çin yapar da ABD geri kalabilir mi ya da kalır mı?

ABD için tartışma konusu Fed’in para politikasını oluştururken radikal bir şekilde değişime ihtiyacı olup olmadığı. Fed üzerinde “krizlere karşı yeni bir araç üretme mecburiyeti” baskısı var.

Salgınla birlikte dijital doları konuşuyoruz. Fed’in doları zaten dijital. Şubat ayında Fed Başkanı Powell merkez bankası tarafından sunulabilecek dijital para birimi konusunda gizlilik endişeleri olduğunu ve Amerikalıların hala güçlü bir şekilde nakit tercihi olduğunu söyledi.

Mevcut krizde Fed ekonomiyi ayakta tutmak için devasa destek paketlerini devreye aldı. Ancak kim hangi hızla hangi sorununu bu desteklerle çözebiliyor henüz çok net değil. Fed’in “dijital dolar” hesabına geçmesi önerisi desteğe ihtiyaç duyan hanelere yapılan ödemeleri hızlandırmanın bir yolu olarak düşünülüyor. Fed’in yanında hükümet de ekonomiye destek olmaya çalışıyor ancak ABD hükümeti ödemeleri yaygın bir şekilde dağıtmak için gerekli altyapıdan yoksun düşüncesi hakim.

Oysa krizle birlikte gördük ki hızlı şekilde eyleme geçmek çok kritik.

Fed faizi sıfıra indirmek dahil finansal sistemi desteklemek için cesur adımlar attı ancak eylemlerinin neredeyse tamamı bankalara ve şirketlere yönelikti. Hanehalkı ise henüz anlamlı bir destek alamadı.

Fedin dijital para birimini kullanıma açmasını önerenler dijital dolar yoluyla Fed hesaplarının en çok ihtiyacı olanlara hızlı bir şekilde aktarılmasında çok önemli bir gelişme olacağını düşünüyor.

Kriz anında para hızla hanelerin kapısından içeri girmeli arada aracılar olmadan.

Bu fikri destekleyenler dijital paranın mevcut krizle başa çıkmada Fed’e destek olmayabileceğini ama gelecekteki stresle başa çıkmak için araç kitine eklenebileceğini düşünüyor.

MacroPolicy Perspectivesden Julia Coronado ve New York Fedin piyasalar masasının eski yöneticisi Simon Potter “tüketici talebini doğrudan arttırmanın varlık alımıyla mevcut varlık fiyatlarını artırma yaklaşımından daha etkili olması ve daha iyi dağıtım etkileri olması muhtemeldir” ve “isteğe bağlı mali teşvikten daha hızlı uygulanabilir” diyor.

Dolar zaten dijital…