Dolandırıcılar 2020’ye hızlı başladı: 1,4 milyar dolar

0 0

Kripto para borsaları suçlardan gelen yasadışı fonların daha fazla farkında olarak başarılı bir şekilde önlemler almaya yöneliyor.

Spring 2020 Cryptocurrency Kara Para Aklama ve Suç Raporu olarak adlandırılan makaleye göre Çin hileli projesi – Wotoken olayında ünlü PlusTokene benzeyen Ponzi şeması 715249 kurbandan yaklaşık 1 milyar doları aştı.

Başka bir büyük hileli pazar payı koronavirüs ile ilgili dolandırıcılıklar olarak saptandı. COVID-19 pandemisinin ani salgını insanların sağlığına ve dünya ekonomilerine zarar verirken siber suçlular sayısız yenilikçi dolandırıcılıktan yararlanmaya çalışarak insanları mağdur etti.

Konuyla ilgili raporlar pandeminin en yoğun dönemlerinde dolandırıcıların popüler sağlık ve yardım kuruluşlarını taklit etmek gibi çeşitli yöntemler kullandığını gösterdi. İçerik ve istekler bakımından farklılıklara rağmen siber suçlular sonuçta Bitcoinde bir ödeme istedi.

Benzer dolandırıcılıkların hızla artması FBIın dikkatini bile çekti. Büro COVID-19 salgını ile uzaktan bile ilişkili bir şey alırken insanlara daha dikkatli davranmalarını öneren resmi bir uyarı yayınladı.

Bunların ve kripto para birimi ile ilgili birkaç sahtekarlığın birleşik çabaları bu yıl Ocak-Mayıs arasında 1.36 milyar doları buldu ve hırsızlıktaki hackleri büyük ölçüde aştı. Bu nedenle 2020 sadece kaydedilen kripto suçlarındaki ikinci en yüksek değeri görüyor. 2019da 4.5 milyon dolara kadar uzandı.

AML önlemleri genişletildi

Raporda dijital varlık borsalarının Kara Para Aklamanın Önlenmesi tedbirlerinin uygulanmasında ve 2020de daha verimli KYC kurallarının uygulanmasında daha başarılı olduğu belirtildi.

Böylece bildiride “borsalardan alınan doğrudan cezai fonların küresel ortalaması yüzde 47 oranında düştü. Bu birçok suçlunun yasadışı fonlarını doğrudan kripto para borsalarına boşaltmanın daha zor olduğunu gösteriyor.” ifadeleri yer aldı.

Bununla birlikte suçlular operasyon yöntemlerini genişleterek daha da güçleniyor. Belgede belirli bir önde gelen bir karanlık ağ pazarının incelenmesi borsalara riske maruz kalmanın etkileşimler için üç duraklama ile karşılaştırıldığında iki kat arttığını ortaya koyuyor.

Arka arkaya üçüncü yıl için Finlandiya merkezli kripto para birimi platformları ceza kaynaklarından en önemli miktarda (% 12.01) Bitcoin fonu aldı. Popüler Finlandiya eşler arası pazar yeri LocalBitcoin bu payın % 99undan sorumlu oldu.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku