Doğum Günün Kutlu Olsun Bitcoin! Lider Kripto Para 12 Yaşında!

0 11

Tam 12 yıl önce bugün Satoshi Nakamoto Genesis olarak adlandırlan ilk Bitcoin bloğunu gün yüzüne çıkardı. 3 Ocak 2009da kazılan ilk bloğun içinde Satoshi tarafından “The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks” mesajı gizlendi bu mesaj The New York Timesın o günkü manşetidir ve manşetin Türkçe çevirisi “Şansölye bankaları ikinci defa kurtarmanın peşinde” olarak çevrilebilir.

Bitcoin yaratıldığı 3 Ocak 2009 tarihinden bu güne inanılmaz derece iyi performans gösterdi. Çıkış yaptığı 2009 yılında birkaç kuruşluk fiyata sahip olan 1 BTC yazım itibari ile 34 bin 42 dolar seviyesinden işlem görüyor. Bitcoinin bu performansı ile birlikte birçok Bitcoin zengini de ortaya çıkmış oldu ve o tarihlerde Bitcoin kazanan onlarca kişi şu an için milyoner konumunda yer alıyor.

3 Ocak 2009 ilk Bitcoin bloğu çıkarılmasına rağmen ilk Bitcoin transferi ise 12 Ocak 2009da Satoshi ve programcı Hal Finney arasında gerçekleşti. O zamanlar sadece kısıtlı kişiler tarafından kullanılan lider kripto para günümüzde binlerce kişi tarafından hem para trasnferlerinde hem de bir değer deposu olarak kullanılmakta. Özellikle 2020 yılından itibaren kurumsal yatırımcıların Bitcoine artan ilgisi ile birlikte lider kripto para daha çok kişi tarafından benimsenmeye başlandı. Bitcoine olan ilgi arttıkça yükseliş de hız kazanmış durumda. Yaşanan bu yükseliş hem fiyata doğal olarak da piyasa değerine yansımakta. Bitcoinin yazım itibari ile 631 milyar dolarlık piyasa değerine sahip ve piyasa hakimiyeti ise yüzde 70in üzerinde yer alıyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku