Dogecoin Bir Kilometre Taşını Daha Geride Bıraktı

1.908

Dogecoin (DOGE) için yeni bir kilometre taşı geride kaldı. En son verilere göre bu Dogecoin’de toplam madenci geliri, 13 Kasım’da ilk kez 1 milyar dolarlık önemli seviyeyi aştı.

Dogecoin madencilerinin toplam geliri rekor kırdı

Analiz firması CoinMetrics’in en son verilerine göre, Dogecoin’de tüm zamanların toplam madencilik geliri, 13 Kasım’da ilk kez 1 milyar doları aştı. Dogecoin 2014’ten beri var olmasına rağmen, madencilik gelirindeki önemli artış ancak bu yıl fark edildi. Aşağıdaki grafikte tüm madenci gelirlerinin toplamı hem işlem ücretlerini hem de yeni çıkarılan coin’leri içeriyor.

Grafiğe göre yalnızca bu yıl Mayıs ayı civarında gelirde gözle görülür bir artış kaydedildiği görülebiliyor. Bundan önce, DOGE madencilerinin toplam geliri hep 100 milyon doların altında kaldı. Yani gelirin 7 ayda 10 kat attığı söylenebilir. Bu artış, kripto para alanına akan sermayedeki yükselişin yanı sıra DOGE’un bu süre zarfında kazandığı popülarite ve ilgiye atfedilebilir.

Madencilik geliri, popülarite ile paralel gitti

Madenci gelirindeki artış, Dogecoin fiyatındaki artışla aynı zamana denk geliyor. Fiyattaki bu ivme, Nisan ve Mayıs aylarında gerçekleşti. Hatta popüler meme coin, 0.78 dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesini 8 Mayıs’ta gördü. Altcoin’in popülaritesinin, bu madenciler tarafından büyük bir kâr yolu olarak görüldüğü ve bunun da madencilik aktivitesinde bu önemli artışa neden olduğu söylenebilir.

Yazım sırasında 0,16 dolardan el değiştiren kripto para birimi, yine de geçen yıldan bu yana yüzde 5.309 arttı. Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz üzere altcoin’in meteorik yükselişine önemli bir katkı, sosyal medya hesaplarında DOGE’a düzenli olarak yer veren Tesla CEO’su Elon Musk tarafından yapıldı. Coin’in diğer savunucular arasında milyarder yatırımcı Mark Cuban ile DOGE’un bunca yıldır onu ayakta tutan dirençli topluluğu da bulunuyor.

İlginç bir şekilde, en büyük altcoin olan Ethereum için toplam madenci geliri şu anda 18 milyar dolar, bu da Dogecoin madencileri tarafından üretilen gelir miktarının on sekiz katına eşdeğer. Ancak iki altcoin arasındaki piyasa farkını göz ardı etmemek gerekiyor. Yazım sırasında Dogecoin’in piyasa değeri 22.3 milyar dolar civarında iken, Ethereum için bu miktar 480.3 milyar dolarda.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Finbold.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku