Dikkat! Libra için katı kurallar gelebilir…

0 0

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Dombrovskis ABnin Libra gibi stablecoinler için katı kurallar getirebilecek kripto para düzenlemesine hazırlandığını söyledi

Bloomberg’de yer alan habere göre Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı -ya da tam unvanıyla AB Halka yönelik Çalışan Ekonomi için Avrupa Komisyonu İdari Başkan Yardımcısı- Valdis Dombrovskis Avrupanın dijital finans için esas kural koyuculardan biri olmak için fırsatı değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

Dombrovskis bu hafta başında gerçekleştirilen Dijital Finans Desteği 2020deki konuşmasında “Bu Avrupanın uluslararası duruşunu güçlendirmesi ve küresel bir standart belirleyicisi olması Avrupalı şirketlerin dijital finans alanında yeni teknolojilere öncülük etmesi için iyi bir şans.” dedi.

Avrupanın bu konudaki ilk testinin kripto paralar olduğunu belirten Dombrovskis “Menkul kıymet jetonları gibi bazı kripto paraların iyi bir şekilde Avrupa yasalarında ele alınmış olmasına karşın birçoğu -en dikkat çekeni stablecoinler- hala hiçbir şekilde düzenlenmemiş durumda.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı ABde güçlü bir kripto varlık piyasası gelişmemesinin önündeki ana engel olarak sık sık yasal kesinliğin olmamasının işaret edildiğini belirtti.

Bazı AB üyelerinin konuyla ilgili olarak dizginleri ele alması piyasa entegrasyonunu olumsuz etkiliyor ve şirketlerin tüm ABde faaliyet göstergelerinin önünde engel oluşturuyor.

Dombrovskis kripto paralar için yeni bir düzenleyici rejimin sadece düzenlenmemiş dijital varlıkları kapsamayacağını aynı zamanda Avrupadaki mevcut standartları konsolide ederek bir araya getireceğini dile getirdi.

Pilot bir uygulama taslağının düzenleyici kurumlara yeni deneysel çözümlerin izlenmesi ve gözlemlenmesi için alan sağlayacağını belirten Dombrovskis ABnin özellikle “küresel stablecoin” olarak görülen projelere sıkı kurallar getirme eğiliminde olduğunu ifade etti.

Dombrovskisin küresel stablecoin ile tam olarak ne ifade ettiği net olmasa da geleneksel paralar yerine ve birçok ülkede transferlerde kullanılacak olmaları kilit unsurlar gibi görünüyor.

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Facebookun Libra projesi gibi küresel çapta faaliyet gösterecek stablecoinlerin “ek zorluklar getirebileceğini” belirterek finansal ve parasal istikrarı bozabileceklerinin altını çizdi.

Dombrovskis “Genel olarak yaklaşımımız orantılı ve risk seviyesine bağlı olacak. Bu daha az riskli projeler için daha hafif kurallar içereceği anlamına geliyor. Libra gibi küresel stablecoinler için ise sistemik olabilecek rolleri kurallarımızın daha sıkı olacağı anlamına geliyor.” dedi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku