Dikkat… Bitcoin aşırı açgözlülük bölgesine giriyor

0 2

 Çeşitli zincir içi ölçümlere göre Bitcoin fiyatı 16 bin doların üzerine test ederken açgözlülük bölgesine giriyor.

Alternativein Korku ve Açgözlülük Endeksi Bitcoinin artık “aşırı açgözlülük” alanında dolaştığını gösteriyor. Ölçüt 100 üzerinden Bitcoin piyasasındaki açgözlülük seviyesinin 86ya ulaştığını gösteriyor.

Buna karşılık Ekim ayında Bitcoinin Korku ve Açgözlülük endeksine dayanan açgözlülük seviyesi 52 civarında kaldı.

Sonuç olarak kar amaçlı Bitcoin geri çekilmeleri olacak mı?

Geçtiğimiz hafta boyunca analistler Bitcoin piyasasında bazı kar alma eylemlerinin yüksek olasılığını belirlediler.

LookIntoBitcoinin kurucusu Philip Swift Göreceli Gerçekleşmemiş Kar / Zarar (UPL) göstergesinin Bitcoinin açgözlülük bölgesine girdiğini gösterdiğini söyledi.

UPL göstergesi yatırımcıların belirli bir Bitcoin fiyat noktasında üzerinde oturdukları gerçekleşmemiş kar seviyesini değerlendirir.

Gösterge piyasadaki yatırımcıların çoğunun şu anda büyük miktarda gerçekleşmemiş karlara sahip olduğunu gösteriyor. Swift şunları söyledi:

“Göreli Gerçekleşmemiş Kâr / Zarar göstergesi:  Bitcoin ile bu son itmede şimdi ” Açgözlülük “bölgesine girdi. Kulağa kötü geliyor ama aslında boğa döngüsünün büyük bir bölümünü bu alanda geçirebiliriz. Hâlâ erkenciyiz ve daha fazla fırsatımız var. “

Ancak bu büyük bir düzeltmenin gerçekleşeceği anlamına gelmez. Boğa trendleri sırasında Bitcoin açgözlülük bölgesine normalden daha sık girme eğilimindedir.

BTC fiyatı yükseliş trendleri sırasında normalden daha büyük geri çekilmeler ve daha yüksek oynaklık görüyor çünkü hem perakende yatırımcılar hem de balinalar kar almaya zorlanıyor.

Sonuç olarak BTC açgözlülük bölgesine girer ve daha sonra bir konsolidasyon aşamasının ortasında kısa vadeli bir ralliden sonra genellikle etkisiz hale gelir.

Bu haftanın başlarında uzun süredir teknik analist John Bollingerin BTC için konsolidasyon beklediğini bildirdik. Analist Bollinger Bantlarının “kısa vadeli bir zirve paterni” gördükten sonra en azından biraz konsolidasyon önerdiğini söyledi.

Bitcoinin zirve yapması için kısa vadede 16.000 doları aşması ve menzil dışına çıkması gerekiyor. Aksi takdirde öngörülebilir gelecekte 15.500 $ ile 16.000 $ arasında yeni bir aralığın oluşması riski vardır.

Temeller güçlü bir yükseliş trendini destekliyor

IntoTheBlocka göre teknik faktörlerin yanı sıra Bitcoin aktif adreslerinin sayısı 121 milyon ile çok yıllık bir rekora ulaştı.

Aktif adres sayısı arttığında Bitcoin blok zincirindeki genel kullanıcı aktivitesinin arttığını gösterir.

Ayrıca çok sayıda kullanıcının fonları borsalardan uzaklaştırabileceğini de gösteriyor ve bu da yakın gelecekte satış yapmama niyetini gösteriyor. Intotheblock analistleri şunları yazdı:

“Bitcoin aktif adres sayısı 9 Kasımda 121 milyon adresle yeni bir çok yıllı rekora ulaştı. Bu Ocak 2018den beri görülmeyen bir seviye. Bu hafta herhangi bir gündeki aktif adreslerin sayısı ortalama 112 milyon.”

Bitcoinin devam eden BTC rallisini destekleyen güçlü temelleri çok önemlidir çünkü bu rallinin türev piyasasındaki heyecanla değil gerçek talep tarafından yönlendirildiğini gösteriyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku