Dikkat! Altın fiyatlarındaki düzeltme Bitcoin de soruna yol açabilir

0 0

Bu yılın en iyi performans gösteren varlıklarından biri olan Bitcoin (BTC) yılbaşından bu yana yüzde 65 değer kazandı.

Haftabaşında 2019dan bu yana görülmeyen 12 bin dolar psikoloji direncini kıran Bitcoin haber hazırlandığı saatlerde 11 bin 800 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

Fed’in açık uçlu parasal genişleme politikası büyük çaplı mali teşvikler zayıf ABD doları ve bunların birleşiminin yakında enflasyonda yükselişe yol açabileceğine dair artan endişeler dahil tüm katalizörler Bitcoinin daha yüksek seviyelere ulaşacığını işaret ediyor görünüyor.

Berlin merkezli Welt’te yazan gazeteci Holger Zschäpitz ABD Merkez Bankasının politikasının Bitcoinin devam eden rallisinin arkasındaki ana itici güç olduğunu savundu.

ALTINDA DÜZELTME BİTCOİNDE SORUNA YOL AÇABİLİR

Öte yandan Bank of America’nın son anketinden Bitcoin’deki yükseliş için çok olumlu sinyaller çıkmadı. Araştırmada öncü kripto para biriminden bahsedilmese de Bitcoin fiyat rallisinin arakasındaki temellerden bahsediliyor.

BofA anketine yanıt verenlerin yüzde 31i 2011den bu yana en yüksek seviyesini gören altını aşırı değerli olarak nitelendirdi. Bir ay önce altın rallisi karşısında yer alanların oranı yüzde sıfırdı.

Bu hafta para piyasasındaki iyimserlikle ons altında yaşanan düzeltme aynı sebeple Bitcoin fiyatını da düşürdü. 12 bin 500 dolara yaklaşan BTC hızla 11 bin 750 dolara geriledi.

Altındaki satış baskısı Bitcoini de benzer bir aşağı yönlü baskı altına soktu. ABD dolarının toparlanmaya devam etmesi durumunda dola ile ters korelasyonu olan varlıkların gerilemesi bekleniyor. Nihayetinde sermayenin bir varlığı alması için bir diğer varlıktan çıkması gerekiyor.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ?

Dolar endeksi 2 yılın en düşük seviyelerine yakın seyrediyor.

Morgan Stanley analistleri araştırma notunda özellikle düşük ABD fazileri ABD dolarını carry trade için daha cazip bir para birimi haline getirdiğinden ABD dolarının en iyi güvenli liman para birimi olmasını beklediklerini ifade etti.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku