“Dijital yuan WeChat Pay ve Alipay ile uyumlu olacak”

0 0

Çin Halk Bankasının dijital para araştırma enstitüsü başkanı Mu Changchun merkez bankası destekli dijital yuanın WeChat Pay ve Alipay gibi büyük mobil ödeme cüzdanlarıyla uyumlu olacağını söyledi.

South China Morning Posttan bir rapora göre Mu bir konferans sırasında dijital yuanın WeChat Pay ve Alipay ile rekabet etmeyeceğini söyledi:

“Aynı boyuta ait değiller. WeChat ve Alipay cüzdan dijital yuan ise cüzdandaki paradır”

Bu son açıklamalar yerel kaynaklardan gelen ve Çinin iki ödeme devine alternatif olarak dijital para birimini piyasaya sürebileceğini öne süren önceki raporlarla çelişiyor gibi görünüyor.

Dijital yuan şu anda özel bir mobil cüzdan uygulaması aracılığıyla sınırlı kullanıcılar tarafından erişilebilir durumda. Konferansta Mu dijital yuan için mobil cüzdanların piyasada çok sayıda sahte dijital yuan cüzdanı olduğunu belirterek asırlık sahtecilik sorunuyla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Mu sahte cüzdanların etkisini ancak merkez bankasından kullanıcılara kadar ilgili tüm tarafların gerekli önlemleri almaları halinde azaltmanın mümkün olacağını söyledi.

Farklı bir notta Mu dijital yuanın merkezi bir altyapı üzerinde çalıştığını ve onu Facebookun Libra ve Bitcoin (BTC) gibi özel para birimlerinden farklılaştırdığını söyledi.

Çin merkez bankası dijital para girişimi ile hızla ilerledi. Geçen hafta dijital yuan için bir düzenleyici çerçeve ve meşruiyet sağlamak için bir yasa tasarısı yayınladı. Şu anda merkez bankası CBDC için ülke çapında pilot testler yapıyor.

En büyük pilot testlerden birinde yerel yetkililer bir hediye için kaydolan 19 milyon kişinin 50.000ine 1.5 milyon dolar değerinde dijital yuan dağıttı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku