Dijital Yuan Uygulaması Genişliyor!

0 18

Çin’in resmi dijital para birimi dijital Yuan, Shenzhen, Pekin ve Şangay’da dahil olmak üzere birçok şehirde yapılan büyük ölçekleri testlerinin ardından Hainan’da da test aşamasına geçildi.

Hainan Eyaleti, Çin genelinde dijital para birimini normalleştirmek amacıyla ilk CBDC etkinliğini duyurdu.

Çin Halk Bankası (PBOC), CBDC’nin denemelerini Hainan Eyaletine genişletti. Yeni dijital para biriminin kullanımını duyurma amacıyla bir etkinlik gerçekleştirilecek ve Sansha Şehri hükümetinin üyeleri ana katılımcılar arasında yer alıyor.

Bu CBDC deneme etkinliği 12 Nisan’dan 25 Nisan’a kadar devam edecek ve geniş erişilebilirlik ile güvenli işlemleri teşvik ederek dijital yuan için farkındalık yaratacak. Ek olarak, bu denemedeki katılımcılar adada harcanan her 100 yuan için yüzde 15 indirimin sahibi olacak.

Dijital Para Birimi Elektronik Ödeme Sistemi, rezerv para sisteminin yerini almak üzere tasarlanmış yasal bir para birimi olarak görev alıyor. Şu anda denemelere tabi olan CBDC, Çin’de yavaş yavaş benimseniyor ve banknotlara eşdeğer muamele görüyor.

En gelişmiş CBDC projesi Çin’de Devam Ediyor

CBDC denemeleri Çin genelinde devam ederken, Chengdu ve Pekin gibi şehirler umut verici başarılar gösterdi. İkinci test grubu Şangay, Changsha, Qingdao, Xi’an ve Dalian’da duyuruldu.

Şu anda, dijital yuan Çin’de deneme aşamasında. Perakende CBDC olarak pilot denemelerden geçiyor. Gelecekte, merkez bankası da diğer ülkelerle birlikte çalışabilirliği hedefliyor. PBOC ve Hong Kong Para Otoritesi şu anda dijital yuan’ı sınır ötesi kullanım için test ediyor.

Ek olarak, PBOC, benimsemeyi artırmak için dijital ödeme devleri AliPay ve WePay’in ilişkili bankalarını denemelerine dahil etti. Bu işbirliği sayesinde, WeBank ve MyBank hesaplarına sahip kullanıcılar artık fonlarına PBOC tarafından işletilen CBDC uygulamasını kullanarak erişebilirler.

Çin’de dijital ödeme platformları için şu anda 573,6 milyon kullanıcı var. Bu sayının 2025’te 618 milyona çıkması, eğer bu hedefe ulaşılırsa CBDC için muazzam potansiyele ulaşılmış olacak.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku