‘Dijital yen’de sona mı gelindi?

0 0

Japonya Merkez Bankası (BOJ) 20 Temmuzda merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) fizibilitesi üzerine araştırmaları hızlandırmak için yeni bir ekip oluşturduğunu açıkladı.

 Ekibin çalışmaları bu yılın başlarında oluşturulmuş bir önceki gruptan devraldığı ve diğer merkez bankalarıyla yapılan araştırma çalışmalarına da devam edeceği bildirildi.

 BOJ şu anda kendi CBDCsini piyasaya sürme planının olmadığını ancak bu görüşün gelecekte değişebileceğini kaydetti.

 Bir süredir ulusal bir CBDCnin fizibilitesi üzerine araştırmalar yürüten BOJ Ocak ayında Kanada İngiltere İsveç İsviçre ve Avrupa Birliğinden beş merkez bankasıyla dijital para birimi çalışma grubu kurdu.

 Japonya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Ocak ayında bankanın halkın talebinin artması durumunda bir merkez bankası dijital parası ihraç etmeye hazır olması gerektiğini söyledi. Daha sonra Temmuz  başında dijital yen için bir kavram kanıtı (proof-of-concept) sürecine başlanacağını duyurdu. Öte yandan Japonya Merkez Bankası yetkilileri dijital Yen için şimdiye kadar herhangi bir tarih vermedi.

 Bununla birlikte resmi hat hala bir tane başlatma planının olmaması ancak gelecekte değişebilir.

Bu arada Japonya’nın büyük bankalarından MUFG bu yıl kendi sabit parasını (stablecoin) ihraç etmeyi planlıyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku