Dijital paralar en çok ABD yi endişelendiriyor

0 0

JPMorgan Chase tarafından hazırlanan rapora göre dijital para birimleri en çok ABDnin jeopolitik gücünü sekteye uğratacak.

ABDnin en büyük bankası olan JPMorgan Chaseteki analistlere göre Dijital para birimlerinin yıkıcı gücünden Amerika Birleşik Devletlerinden daha fazla etkilenecek bir ülke yok.

JPMorgan Türev Stratejileri Başkanı Josh Younger ve Baş Ekonomist Michael Feroli tarafından hazırlanan rapora yer verildi. Raporda şu kritik açıklamalar yer aldı:

Bu doğrudan ABD doları hegemonyasını etkiliyor. Küresel rezerv para birimi olması ve uluslararası mal ve hizmet ticaretinde önemli rol oynaması büyük avantaj sağlıyor.”

Küresel dolar sistemi kırılganlaşıyor

Analistler yakında doların küresel rezerv para birimi statüsünü kaybetmesini beklemese de ticaret anlaşmaları ve SWIFT mesajlaşma sistemi de dahil olmak üzere para biriminin egemenliğinin zayıfladığına dikkat çekiyor.

SWIFT ABD yönetiminin İran rejimine yaptırım uygulama noktasında bankalarla erişimi askıya almada önemli bir kaldıraç görevi gördü. Bazı uzmanlar SWIFTin İran bankalarındaki işlemleri askıya alınmasının Avrupa Birliği yasalarını ihlal ettiğini iddia ediyor.

JPMorgan ülkelerin SWIFTden kaçabildiklerini belirterek ABDnin kısmen doların küresel hakimiyetine dayanan jeopolitik stratejik hedeflerine istediği ölçüde ulaşamayacağını ileri sürüyor.

Dijital para ABD için kilit mesele

Banka yayımladığı raporda özellikle ABD için “dijital para biriminin jeopolitik risk yönetiminde olduğunu” vurguladı.

Analistler şöyle diyor:

“Yerel finansal sistemin yapısına en az hasar verecek biçimde tasarlanmış dijital doların üzerine inşa edilmiş bir sınır ötesi ödeme çözümü sunmak küresel ekonomideki var olan gücü korumak için çok mütevazı bir adım olacaktır.”

Judy Shelton ise hayata geçecek dijital doların “dünya çapında doların önceliğini korumaya” yardımcı olma potansiyelini savundu.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku