Dijital Parada quot Kim İlk Olacak quot Yarışında Sürpriz Ülke

0 0

Merkez bankası destekli dijital para birimleri artık yeni fenomen…Çünkü dünya genelindeki ülkeler bunları başlatan ilk ülke olmak için yarışıyorlar. Çin çok ileride olsa da bu durum diğer ülkeleri yakalayıp onlardan liderliği ele geçirmeye çalışmaktan caydırmadı. Bu bağlamda en nakitsiz ülke olarak kabul edilen bir Avrupa ülkesi şimdi CBDCyi tam ölçekte benimsemek istiyor.

İsveç ülke genelinde mal ve hizmet satın almak için nakit para yerine tamamen dijital para birimlerini kullanmaya geçmek istiyor. Bloomberg Per Bolund tarafından derlenen raporda finans piyasaları bakanı şu anda ülke genelinde dijital para kullanımı üzerine 2022nin ikinci bölümlerinde sona erecek bir araştırma yaptıklarını bildirdi.

Dijital para birimi araştırması 2022de sona erecek

Bloombergden gelen raporlar Bolundun ülkenin yeni dijital para biriminin sahip olmasını istediği başlıca özellikleri vurguladığını belirtti. Temel işlevlerinden bazıları dijital para birimini dijital hizmetler için ödemeler yapmak için kullanırken ülke çapında çok sayıda insan için kullanılabilirliğini içeriyor.

GRAYSCALE YİNE KRİPTO PARA ALDI ANCAK BU SEFER BİTCOİN DEĞİL… TIKLAYIN

Ayrıca Bolund yeni dijital para biriminin ekonominin finans sektörü üzerinde herhangi bir sonucu olmayacak ancak büyük ölçüde büyümesine yardımcı olacak şekilde tasarlanmasını istediklerini kaydetti. Bolundun bahsettiği bir diğer husus ise araştırmanın Avrupa ülkesi Merkez Bankası tarafından yapılacağı.

İsveçin dijital para birimi yaratma konusundaki bu son kararı dünyanın dört bir yanındaki büyük ülkelerin dijital para birimlerini araştırmak geliştirmek ve piyasaya sürmek istediği bir dönemde geliyor. İsveç Merkez Bankasının yakın zamanda yaptığı bir araştırmaya göre ülke nüfusunun yalnızca onda biri işlemlerini nakit kullanarak gerçekleştiriyor. Raporda Merkez Bankası çoğu insanın dijital ödemelere geçmesinin en büyük sebebinin yılın başında tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını olduğunu belirtti.

İsveç merkez bankası yöneticisi e-kronayı yasal bir ihale yapmak istiyor

Merkez Bankası krona dijital ödeme sistemi isteyen bireylerin iştahını kabartmak için dijital para birimini oluşturmak için araştırmalara başlama kararı aldığını söyledi. Ayrıca Merkez Bankası pilot programına çoktan başladığını ve önümüzdeki yıl Şubat ayı civarında sona ermesi için fatura kesileceğini söyledi. İsveç Merkez Bankası başkanı Stefan Ingvesin yaptığı açıklamaya göre Merkez Bankasının e-kronayı ülke genelinde yasal bir ihale olarak kullanılabilecek şekilde geliştirmesini istiyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku