Dijital para regülasyonlarında fırsatı kaçırıyoruz…

0 4

Biz başka başka konularla meşgulken eloğlu durmuyor. 26 Haziran’da Coindesk’te yayınlanan bir habere göre Avrupa Birliği (AB) kriptopara regülasyonları alanında atağa kalkmaya hazırlanıyor. AB “İnsanlar için Ekonomi Komisyonu” başkan yardımcısı Valdis Dombrovskis Avrupa’nın dijital finansta lider olma fırsatını kaçırmaması için hukuki altyapı konusunda bir dizi adım atacaklarını söyledi.

Aynı zamanda eski Letonya başbakanı olan Dombrovskis şöyle konuştu: “Şu an Avrupa için uluslararası konumunu güçlendirmek ve dijital finans için yeni teknolojiler geliştiren Avrupalı şirketlerin standart belirleyici olmaları için ortada büyük bir fırsat var.” İlk eğilecekleri alanın kriptoparalar olacağını belirten Dombrovskis menkul kıymet tokenları AB tarafından ciddi şekilde regüle edilmiş olsa da küresel stabil kriptoparaların çoğu hakkında hâlâ düzenleme eksiği olduğunu vurguladı.

Dombrovskis “Yasal çerçevede bir kesinlik olmaması Avrupa’da kripto piyasasının gelişmesini engelliyor” dedi.

Dombrovskis’e göre yeni düzenlemeler bu sene sonuna kadar hazır olacak. Alman bankaları bu yıl müşterilerine kripto para saklama ve alım satım hizmeti sunmaya başlayacak. Bir çok Avrupa borsası şimdiden büyük kripto paralara dayalı borsa yatırım ürünlerini işleme sokmaya başladı bile.

Burnumuzun dibindeki Avrupa dijital finans ve kriptoparalar konusunda gelişecek piyasayı ve muhtemelen 100 milyarlarca dolara ulaşacak yatırım imkanlarını kaçırmamak için bir an önce hukuki altyapı kurmaya çalışıyor. Üstelik yüzyıllardır dünyaya yön veren Londra Paris ve Frankfurt gibi büyük finans merkezlerine sahip olmasına rağmen. Çünkü bu konunun bir standartlar savaşı olduğunu ve bu standartları belirleyenlerin ileride ciddi avantaj kazanacağını çoktan fark etmişler.

Biz de İstanbul’u bir küresel finans merkezi yapmak istiyoruz. Klasik piyasalarda zaten standartlar belirlenmiş pazar payları çoktan parsellenmiş. Oysa dijital finans ve kriptoparalarda hem daha büyük gelecek var hem de AB yetkilisinin belirttiği gibi standartlar henüz oluşmamış. Keşke bu alanda geç kalmasak.

Hem Türkiye’deki fintech dijital finans ve kriptopara sektörleri hem de milyarlarca dolar yatırımla Türkiye gelmeye hazır bu alanda faaliyet gösteren uluslararası oyuncular; Türkiye’den bir an önce bu alanda hukuki bir altyapı kurmasını bekliyor. Televizyonlarda her gün bu teknolojileri anlamadıkları halde bunların aleyhine konuşan sözde uzmanlar umuyorum ülkemizin bir büyük fırsatı kaçırmasına neden olmazlar.

Türkiye bu alanı ezmeyen fakat onun gelişmesi için gerekli temeli sağlayacak hukuki çerçeveyi bir an önce oluşturursa 21. Yüzyılda finans alanında büyük oyunculardan bir tanesi olabilir. Ancak zaman çok hızlı bir şekilde aleyhimize işliyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku