featured

Bitcoin iyi ama çevresi kötü…

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Baştan söyleyeyim ne kripto para fanatiği ne de savunucusuyum. O dünyayı anlamaya çalışıyorum. Çünkü bir şeyler değişiyor dünyada değişmeli.

Ama hiçbir değişim sancısız olmuyor. O değişime eskinin direnci kaçınılmaz. Değişim dipten bir dalga gibi geliyorsa direnenler yıkılır. Bu yüzden sabit fikirli olup direnmektense anlamaya çalışmak bana göre daha faydalı.

Nassim Taleb 21 Hazirandaki Twitter mesajında “Bitcoin iyi bir fikir ama neredeyse tüm Bitcoinciler aptal” demiş.

Taleb elbette akıllı bir adam. Taleb benzeri isimlerin bir dönem yakaladıkları başarı desteğiyle sağa sola sallamaları yeni bir şey değil. Hatta tarih piyasa gurularının profesyonellerin fiyasko öngörüleriyle dolu. Önemli değil bir kere bir fikriniz tutmuş ve medya size kahin/guru demişse her şeyi demeye hakkınız vardır nasıl olsa.

Kimin aptal olduğuna zaman karar verecek.

Ben kripto paraya karşı olan insanları da anlamaya çalışıyorum. Çünkü “gerçek” dediğimiz şey piyasalarda mutlak değil göreceli. 1 yıl önce bitcoine “bulaşanı” işten kovarım diyen CEO bugün bu piyasada fırsat kollamıyor mu? Konjonktür değişir fikirler de değişir yine sorun yok.

Peki bitcoin iyi fikir de neden çevresi kötü?

Mesela şöyle bir cümle duyduk mu hiç hisse senedi piyasaları iyi ama hisse senedi yatırımcıları kötü. Altın çok güzel bir yatırım aracı ama alıcısı satıcısı işe yaramaz.

İyiyi kötüyü neye göre kıyaslayacağız ayrıca?

Eğer kripto para dünyası yalan bir dünya ise hisse senedi piyasası dünyası çok mu gerçek? 2008 krizini bütün dünyaya yaşatan açgözlülükte dünyanın her yerine satılan türevin türevinin türevi ürünler harika yatırım araçlarıydı ama kıymetini bilemedik o yüzden 10 yıldır belimizi doğrultamadık öyle mi?

Paranın kendisi ne kadar gerçek? ABD dolarının arkasında ne var mesela istediği kadar basılabilen bir kağıda biz neden değer atfedelim de bitcoinin arkası boş ve bitcoin değersiz diyebilelim?

Guruların/profesyonellerin küstahlığı sıktı artık. Ben bu arkadaşların portföylerini görmek istiyorum. Hisse senedi piyasası balon küçük yatırımcı bilinçsiz diyenin portföyüyle o piyasada işlem yapmış ortalama bir yatırımcının 10 yıllık extresini görelim. Çünkü onlara göre her yer 10 yıldır balon. Ben dönemim sonunda kimin haklı olduğuna mı bakayım kimin para kazandığına mı?

Piyasalarda alım satım yapan için bilmek haklı çıkmak entelektüel düzeyde beyin jimnastiği gibi bir şey. Trader için günün sonunda portföyünün büyüyüp büyümediği önemli.

Şu demek değil tabi derin düşünme analiz etme. Hayır. Et. Ama önyargıyla taşıdığın veya taşıyamadığın pozisyonla ilgili olarak değil.

Piyasada yatırımcılara hakaret etmekse apayrı bir rezillik. Bitcoinciler aptalmış.

Kendi diyen kendi olur…

Bitcoin iyi ama çevresi kötü…