Dijital Para Birimleri G7 Zirvesinin Gündeminde Yer Alacak

0 2

12 Şubat Cuma günü G7 ülkelerinin maliye bakanları 2021in ilk bakanlar arası görüşmeleri için sanal bir toplantı yapacaklar. Japonya Maliye Bakanı Taro Aso yakın zamanda tüm G7 maliye bakanlarından Cuma günü merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) hakkında derinlemesine bir görüşme yapmalarını istedi.

Yakın tarihli bir basın toplantısında Aso G7 ülkeleri tarafından bazı güçlü politika önlemleri getirilmesi gerektiğini söyledi ve “merkez bankaları tarafından çıkarılan dijital para birimine ilişkin politik adımları atmanın bizim için önemli olduğunu düşünüyorum” diye ekledi. G7 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları Biden yönetiminin geçen ay görevi devralmasının ardından ilk kez buluşacak.

Çin’in Dijital Yaunı İle İlgili Endişeler

Geçen yıl Çinin merkez bankası CBDC gelişimini hızlandırdı. Çin merkez bankası ülkedeki birçok şehirde CBDCleri hızlı bir şekilde test ediyor. Asya devi devam eden Çin Yeni Yılı sırasında ülke çapında iki büyük deneme yapmak için 15 milyon dolar değerinde bir dijital Yuan daha ihraç etti.

Bu gelişmelere bakıldığında G7 ülkeleri Çinin CBDC gelişmelerinde başı çekmesinden kaynaklanan endişelerini dikkatle gözlemliyor. Özellikle bölgedeki en güçlü rakibi Japonya bu konudan oldukça rahatsız olmuşa benziyor. South China Morning Postun haberine göre Dijital Yuan gelişimi küresel ticarette kullanılan diğer güçlü para birimlerinin yerini alabileceği endişelerini artırdı.

 CBDCler üst düzey ekonomik güçler için odak noktası oldu. Avrupa Merkez Başkanı Christine Lagarde bu konuda oldukça etkin ve Euro bölgesi için dijital bir Euro planları üzerinde yoğun olarak çalışıyor .

Öte yandan dünyanın en büyük altıncı ekonomisi Hindistan da kendi CBDCsine sahip olmayı düşünüyor ve kararını çok yakında açıklayacak. G7 zirvesinden CBDCler için nasıl ortak bir politika ve benimseme çıkacağını görmek ilginç olacaktır. Bu konu kripto paralara karşı bir alternafif olmaktan çıkıp tıpkı aşı konusunda olduğu gibi uluslararası bit rekabete dönüştü. 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku