Bitcoin (BTC) ile Testa Satın Almak Mümkün müdür? İşte Cevabı!

0 0

Tesla müşterilerin elektrikli araçları için yakında Bitcoin ile ödeme yapmalarına izin vereceğini söyledi otomobil üreticisinin bu girişimi oldukça önemli. Çünkü bu lider kripto para biriminin hem bir ödeme aracı olarak kullanımını genişletebilecek bir hareket hem de bütün kripto para varlıkları için önemli bir test. 

Bitcoin son yıllarda daha da popülerleşmesine rağmen hala çoğunlukla bir ödeme şekli olmaktan ziyade bir yatırım ürünü olarak kullanılmaktadır.

Birkaç ana akım marka müşterilerin üçüncü taraf işlemciler aracılığıyla Bitcoin ile alışveriş yapmalarına izin verdi ancak Tesla kripto para birimini yatırım portföyüne dahil etmek için daha geniş bir planın parçası olarak doğrudan Bitcoini kabul edebileceğini öne sürdü.

Şirket açıklamaları üç ayda bir yapılan menkul kıymetler dosyalarının bir bölümünde yaptı ve 1.5 milyar dolarlık bitcoin alımını da detaylandırdı. Müşteriler Teslayı Bitcoin ile satın alırsa şirket bu ödemeleri hemen tasfiye edebilir veya etmeyebilir. bazı uzmanlar  bunu  Teslanın en azından bazı paraları elinde tutup otomatik olarak satmayacağının bir göstergesi olarak okuyor.

Bir Tesla temsilcisi daha fazla ayrıntı talebine yanıt vermek istemedi.

Tesla Ödemeleri Nasıl Kabul Edecek? 

Tesla Bitcoin ödemelerini diğer bazı büyük şirketlerin sahip olduğu gibi kabul ederse müşteriler “dijital cüzdanlarından” Bitcoinleri örneğin dolara dönüştüren ve tutarı Teslaya gönderen başka bir varlığa aktarır.

Örneğin AT&T Inc ve Microsoft Corp gibi şirketler kripto para birimi ödeme işlemcisi olan BitPay aracılığıyla bitcoin kabul etti. Bir temsilci BitPayin lüks otomobil bayileri için ödemeleri kolaylaştırdığını ancak şu anda Tesla ile çalışmadığını söyledi.

Alışveriş yapanlar işlemden önce kripto para birimini ABD dolarına çeviren ödeme kartlarını kullanarak hiçbir zaman resmi olarak bitcoin kabul etmemiş tüccarlardan ürün satın alabilirler.

Bir dijital para meraklısı Mason Borda Reuterse 2016 yılında Shakepay adlı bir şirket aracılığıyla Bitcoin kullanarak bir Tesla Model 3 satın aldığını söyledi. Bitcoin ile tek kullanımlık bir kredi kartı yüklemesine izin verdi. Tesla nakit ödeme aldı.

Kripto para yazılım şirketi TokenSoftun CEOsu Borda Bitcoin fiyatının  yükseldiği için satın alma işleminden pişman olduğunu söyledi. Borda arabayı satın aldığında her bir Bitcoin yaklaşık 400 dolar değerindeydi. Ancak Pazartesi itibariyle 44 bin doların üzerinde bir değere sahipti. Bu araca harcanan 130 bin doların bugün Bitcoinde 14 milyon dolar dan fazla olacağı anlamına geliyor.

Borda: “Bitcoin ile yüksek fiyatlı ürünler satın almamayı tavsiye ederim” dedi.  

Tesla Kendi Sistemini Oluşturabilir

Uzmanlar Teslanın aracıları ortadan kaldırabileceğini ve Bitcoin kabul etmek ve yönetimin istediği zaman ödemeleri tasfiye etmek için kullanılabilecek kendi işleme sistemini oluşturabileceğini söyledi.

Bu alışılmadık bir adım olurdu çünkü Bitcoin çok oynaktır: yıl ortasına kadar ağında kripto para birimlerine izin vermeyi bekleyen ödeme devi PayPal Holdings Inc bile işlemleri Paxos Trust Company aracılığıyla halledecektir. ne tüccar ne de PayPal sanal paraları tutmak zorunda kalmaycaktır.

PayPalın piyasaya sürülmesine de yardımcı olan Teslanın kurucusu ve CEOsu Elon Musk kripto para birimleri hakkındaki coşkusunu dile getirdi ve endüstri kaynakları gerekli altyapıyı oluşturmak için teknolojik uzmanlığa sahip olduğunu söyledi.

Tesla bu rotaya giderse müşteriler bitcoini otomobil üreticisinin kendi sistemine aktaracak. CoinShares Yönetim Kurulu Başkanı Danny Masters şirketin muhtemelen müşterilerle çok kısa bir süre için garantili bir döviz kuru belirlemesi gerekeceğini söyledi.

“Muhtemelen Teslaları dolar cinsinden fiyatlandırmaya devam edecekler ve ardından Bize dolar havale edin veya bize Bitcoin gönderin ve bize bitcoin gönderirseniz fiyat beş dakika için iyi diyecekler” dedi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku