‘Dijital Euro, paranın yerini almayacak’

0 0

 Avrupa Merkez Bankası Başkanı dijital Euronun fiat parayı tamamlamasını bekliyor.

AMBye göre stabilcoin terimi dijital Euro için uygun değil.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde Fransa-Almanya Parlamenterler Meclisi önünde bir konferansta dijital euronun tanıtımı hakkında konuştu. Lagarde konuşmasında dijital avronun fiat paranın yerini almayacak daha çok ek olarak hizmet edecek bir varlık olmasını beklediğini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı ayrıca bölgedeki vatandaşların “özel dijital para birimlerine” alternatif olarak dijital avroyu kullanacağını umuyor. Bu şekilde AMB Avrupa ve egemen bir para biriminin bu bölgedeki ödeme sisteminin merkezinde kalmasını bekliyor.

Lagardenin açıklamaları Avrupa Merkez Bankası tarafından 2019un sonunda yayınlanan raporlara atıfta bulunuyor. Finans kurumu Stablecoinlerin ve Facebookun Librası gibi dijital varlıkların güçlü ödeme araçları olma potansiyeline sahip olduğunu fark etti ve bu nedenle dijital euroyu geliştirme projesini başlattı. AMB ayrıca dijital varlıkların bölgenin güvenliği egemenliği ve finansal istikrarı için bir tehdit oluşturduğunu da kabul etti.

Lagarde bunu göz önünde bulundurarak Avrupa Birliğinin ödeme yöntemlerinde yenilik açısından yabancı sağlayıcılara yetişmesi gerektiğini belirtti. Bu amaçla Lagarde dijital euronun bölgenin Euroyu kapsayıcı bir ödeme platformu oluşturmak için kullanmasına ve “geniş bir kitleye” daha iyi erişim sağlamasına imkan verecek bir araç olacağını umuyor.

10 Eylülde Lagarde ABnin henüz dijital bir euro alıp almama konusunda bir karara varmadığını söyledi. Bununla birlikte bunun etkilerini araştıracak bir görev gücünün “önümüzdeki haftalarda” duyurulacağını da belirtti.

Dijital Euro stabilcoinlerden farklıdır

Ek olarak Avrupa Merkez Bankası tarafından yayınlanan daha yeni bir rapor stabilcoin terimini dijital euro için “uygunsuz” olarak değerlendiriyor. Rapora göre dijital varlığın ilk testleri ve gelişimi stabilcoin ile ilişkili özelliklerden yoksun olduğunu gösteriyor. Kurum raporda şöyle diyor:

Düzenleyici ilkeler belirlendikçe ve yaklaşımlar tanımlandıkça vurguyu ihraççının istikrar vaadinden uzaklaştırmak için “stabilcoin” terimi bir terminoloji seçimi ile değiştirilmelidir.

Rapor AMB’nin Crypto Assets Task Force tarafından hazırlandı. Hedeflerinden biri stablecoinler özellikleri ve gerçekleştirdikleri işlevlerle ilgili terminolojiyi birleştirmektir. Kurum itibari para ve euro mevduatlarının ödeme yöntemi olarak stabilcoinlerin genişlemesine “dirençli” olmasını beklediğini belirtiyor. Ek olarak kurum bu varlık sınıfının düzenlenmesiyle ilgili olarak aşağıdakileri açıklamıştır:

Eurosystem kapsamını stabilcoinlere dayalı olanlar da dahil olmak üzere son kullanıcıların değer gönderip almasını sağlayan her türlü elektronik ödeme aracını içerecek şekilde genişletmek amacıyla ödeme araçları ve programları için gözetim çerçevesini gözden geçirmektedir.

Rapor bankaların Tether (USDT) gibi stabilcoinlerle ilişkili ekosistemlere veya hizmetlere dahil olmaları durumunda bir “risk yönetimi” çerçevesi oluşturmalarını zorunlu kılmak için Tek İzleme Mekanizmasını (SSM) kullanacak. Böylelikle kurum Euro sisteminin “aynı iş aynı risk aynı kurallar” ilkesini izlemek için uluslararası çabaları koordine etmeye başlayacaktır.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku