‘Dijital Euro, paranın yerini almayacak’

Abone Ol
‘Dijital Euro, paranın yerini almayacak’
Serkan Aydın
 • 23 Eylül 2020
 • Yazar:

   Avrupa Merkez Bankası Başkanı, dijital Euro'nun fiat parayı tamamlamasını bekliyor.

  AMB'ye göre, stabilcoin terimi dijital Euro için uygun değil.

  Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Fransa-Almanya Parlamenterler Meclisi önünde bir konferansta dijital euro'nun tanıtımı hakkında konuştu. Lagarde konuşmasında, dijital avronun fiat paranın yerini almayacak, daha çok ek olarak hizmet edecek bir varlık olmasını beklediğini söyledi.

  Avrupa Merkez Bankası Başkanı ayrıca bölgedeki vatandaşların "özel dijital para birimlerine" alternatif olarak dijital avroyu kullanacağını umuyor. Bu şekilde AMB, Avrupa ve egemen bir para biriminin bu bölgedeki ödeme sisteminin merkezinde kalmasını bekliyor.

  Lagarde'nin açıklamaları, Avrupa Merkez Bankası tarafından 2019'un sonunda yayınlanan raporlara atıfta bulunuyor. Finans kurumu, Stablecoin'lerin ve Facebook'un Libra'sı gibi dijital varlıkların güçlü ödeme araçları olma potansiyeline sahip olduğunu fark etti ve bu nedenle, dijital euroyu geliştirme projesini başlattı. AMB, ayrıca dijital varlıkların bölgenin güvenliği, egemenliği ve finansal istikrarı için bir tehdit oluşturduğunu da kabul etti.

  Lagarde, bunu göz önünde bulundurarak, Avrupa Birliği'nin ödeme yöntemlerinde yenilik açısından yabancı sağlayıcılara yetişmesi gerektiğini belirtti. Bu amaçla Lagarde, dijital euro'nun, bölgenin Euro'yu kapsayıcı bir ödeme platformu oluşturmak için kullanmasına ve "geniş bir kitleye" daha iyi erişim sağlamasına imkan verecek bir araç olacağını umuyor.

  10 Eylül'de Lagarde, AB'nin henüz dijital bir euro alıp almama konusunda bir karara varmadığını söyledi. Bununla birlikte, bunun etkilerini araştıracak bir görev gücünün "önümüzdeki haftalarda" duyurulacağını da belirtti.

  Dijital Euro, stabilcoinlerden farklıdır

  Ek olarak, Avrupa Merkez Bankası tarafından yayınlanan daha yeni bir rapor, stabilcoin terimini dijital euro için "uygunsuz" olarak değerlendiriyor. Rapora göre, dijital varlığın ilk testleri ve gelişimi, stabilcoin ile ilişkili özelliklerden yoksun olduğunu gösteriyor. Kurum raporda şöyle diyor:

  Düzenleyici ilkeler belirlendikçe ve yaklaşımlar tanımlandıkça, vurguyu ihraççının istikrar vaadinden uzaklaştırmak için "stabilcoin" terimi bir terminoloji seçimi ile değiştirilmelidir.

  Rapor, AMB’nin Crypto Assets Task Force tarafından hazırlandı. Hedeflerinden biri, stablecoin'ler, özellikleri ve gerçekleştirdikleri işlevlerle ilgili terminolojiyi birleştirmektir. Kurum, itibari para ve euro mevduatlarının ödeme yöntemi olarak stabilcoinlerin genişlemesine "dirençli" olmasını beklediğini belirtiyor. Ek olarak, kurum bu varlık sınıfının düzenlenmesiyle ilgili olarak aşağıdakileri açıklamıştır:

  Eurosystem, kapsamını, stabilcoinlere dayalı olanlar da dahil olmak üzere, son kullanıcıların değer gönderip almasını sağlayan her türlü elektronik ödeme aracını içerecek şekilde genişletmek amacıyla, ödeme araçları ve programları için gözetim çerçevesini gözden geçirmektedir.

  Rapor, bankaların Tether (USDT) gibi stabilcoinlerle ilişkili ekosistemlere veya hizmetlere dahil olmaları durumunda bir "risk yönetimi" çerçevesi oluşturmalarını zorunlu kılmak için Tek İzleme Mekanizmasını (SSM) kullanacak. Böylelikle kurum, Euro sisteminin “aynı iş, aynı risk, aynı kurallar” ilkesini izlemek için uluslararası çabaları koordine etmeye başlayacaktır.

  Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

  Dijital euro ile ilgili her şey

  Avrupa’dan dijital euro için ciddi adım

  Avrupa’dan dijital euro için ciddi adım

  Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB), ekim ayında yayınlanan bir raporda, 2021'in ortalarına kadar dijital EURO'yu ciddi bir şekilde düşünmeye ve incelemeye başlayabilecekleri belirtildi. Ra...

  • 05 Ekim 2020
  Avrupa Merkez Bankası, dijital euro için kamu danışmanlığı başlattı

  Avrupa Merkez Bankası, dijital euro için kamu danışmanlığı başlattı

  Avrupa Merkez Bankası (ECB), euro’nun dijital bir versiyonuna dair bir kamuoyu danışmanlığı başlatırken, aynı zamanda böyle bir projeyi de da deniyor. Bloomberg raporuna göre, Avrupa M...

  • 03 Ekim 2020
  ‘Dijital Euro, paranın yerini almayacak’

  ‘Dijital Euro, paranın yerini almayacak’

   Avrupa Merkez Bankası Başkanı, dijital Euro'nun fiat parayı tamamlamasını bekliyor. AMB'ye göre, stabilcoin terimi dijital Euro için uygun değil. Avrupa Merkez Bankası Başkanı ...

  • 23 Eylül 2020
  İddia büyük: 3 ülkenin para birimleri on yıl içinde dijital coin olacak

  İddia büyük: 3 ülkenin para birimleri on yıl içinde dijital coin olacak

  Avrupa merkezli araştırma şirketi, dijital para birimlerinin kullanılmasının finansal sistemi bozabileceğine ve en az üç ülkenin para birimlerini on yıl içinde dijital coin'lerle değişti...

  • 14 Eylül 2020
  Avrupa’nın devinden ‘Dijital Euro’ açıklaması

  Avrupa’nın devinden ‘Dijital Euro’ açıklaması

  Almanya Maliye Bakanlığı kısa süre önce dijital Euro üzerine bir durum raporu yayınladı ve 8 Temmuz'da 'Digital, Programlanabilir Euro' başlıklı 28 sayfalık bir makalede Avrupa Birliği'n...

  • 07 Eylül 2020
  Fransa dijital euro denemelerine başladı

  Fransa dijital euro denemelerine başladı

  Fransa Merkez Bankası, dijital euro entegrasyonunu test etmek için deneysel bir program başlattı. BINANCE MADENCİLİK İŞİNE GİRİYOR... TIKLAYIN The Block'taki habere göre, Merkez Bank...

  • 02 Nisan 2020
  UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Sayfada yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek durumlardan KriptoArena.com sitesi sorumlu değildir.