‘Dijital dolar’ın ayrıntılarını açıkladı

0 1

Cleveland Federal Rezerv Bankası Başkanı ve CEOsu Fedin potansiyel bir dijital dolar konusunda devam eden araştırmasının ayrıntılarını açıkladı.

23 Eylülde bir açılış konuşmasında konuşan Loretta Mester Federal Rezervin salgın öncesinden beri merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) araştırdığını vurgulayarak Yönetim Kurulunun “çeşitli dağıtılmış defter platformları oluşturup test ettiğini belirtti.

Ayrıca Massachusetts Institute of Technology (MIT) ve Boston Fed arasında çok yıllı bir ortaklık da dahil olmak üzere bölgesel Federal Rezerv şubelerinin girişimlerine ve Fed’in New York Şubesi ile Bank for International Settlements arasındaki işbirliğine dikkat çekti.

Devam eden araştırmaya rağmen Mester girişimlerin “Federal Rezervin böyle bir para birimini benimseme kararına işaret etmediğini” ileri sürdü ve “finansal istikrar piyasa yapısı güvenlik gizlilik ve para politikası ile ilgili konuların hepsinin olması gerektiğini ekledi.

Mester Covid salgınının ABDnin ödemeler sektörü gibi “önemli altyapısında” önemli aksamalara yol açtığını ve yurtiçi transferlerin modellerinde ve hacminde büyük değişikliklere yol açtığını belirtti…

“COVID-19un yaygınlaşması birçok çalışan evden çalışmaya ve tüketiciler çevrimiçi alışverişe yöneldikçe işletmelerin ve bireylerin dijital hizmetlere ve daha hızlı bağlantıya olan bağımlılığını artırdı.”

Mester ileriye dönük olarak “ABD ödeme sisteminin aşırı stres olayları karşısında dirençli kalmasını sağlamak için gerekli yatırımları yapmanın bir öncelik olarak kalması gerekeceğini” vurguladı.

Mesterin konuşması Bahamalar Merkez Bankasının takımadalar ülkesinin CBDCyi başlatan ilk ülke olmayı hedeflediğini duyurmasından iki hafta sonra geldi ve bunun “Kum Doları” dijital para biriminin Ekim ayında ülke çapında piyasaya sürüleceğini açıkladı.

Pek çok analist CBDC girişimlerinin başarı beklentilerini eleştiriyor ancak ekonomist John Vas devlet destekli sanal para birimlerini merkezi olmayan kripto varlıklarının hükümetlerin para politikası üzerindeki uzun süredir devam eden hegemonyasına getirdiği tehditlere karşı “savunmacı bir duruş” olarak tanımlıyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku