Dev Ülkeden Yeni Kripto Para Yasakları Geldi!

0 1

Hint hükümeti Hindistan Merkez Bankası tarafından çıkarılacak resmi bir dijital para birimi oluşturmak için uzun süredir beklenen kripto para birimi ve 2021 resmi dijital para yasa tasarısını bugün basınla paylaştı. Tasarı ayrıca her türlü özel kripto para birimini yasaklamayı ve yalnızca temel teknolojinin tanıtımı için gerekli olanlara izin vermeyi amaçlıyor.

 Hindistanda kripto para biriminin düzenlenmesi ve banka hesapları aracılığıyla kripto para satın alımının kısıtlaması hep bir tartışma konusu olmuştur. Ancak zaman geçtikçe Bitcoin ve kripto para birimleri özellikle 2020-21de kurumsal olarak benimsenme açısından büyük bir sıçrama yaptı.

 Hindistan parlamentosu bugün “Kripto para birimi ve Resmi Dijital Para Yasasının Düzenlenmesi 2021” başlıklı bir yasa tasarısını tanıttı. Tasarı öncelikle resmi dijital para biriminin oluşturulmasına odaklanıyor ve Blockchain teknolojisinin tanıtımı için gerekli olanlar dışındaki diğer tüm özel kripto para birimlerini yasaklıyor.

Tasarıdan açıkça anlaşılıyor ki yeni yasa resmi dijital para birimi dışında yalnızca Bitcoin gibi birincil kripto para birimlerinin Hindistanda işlem görmesine izin verilirken XRP IOTA vb. gibi özel firmaların sahip olduğu ve ICO tabanlı kripto para birimlerini yasaklıyor.

Bu Tasarı Hint Kripto Para Birimi Yatırımcıları İçin Olumlu mu Olumsuz mu?

2020nin Mart ayında Hindistan Yüksek Mahkemesi kripto para hizmetleri için bankacılık hizmetlerine getirilen yasağı kaldırdı ve böylece yargı sistemi Hindistanda kripto para sektörünün patlaması yönünde olumlu bir adım atmış oldu. Tarih Merkez Bankasının başlangıçtan beri kripto para birimine doğru her zaman katı bir duruş sergilediğini gösteriyor.

 Son zamanlarda bazı raporlar Hindistan Merkez Bankasının  ödeme sektöründe kripto para birimi ihtiyacını araştırdığını bildirdi ve bu tasarının tanıtılması kripto para biriminin “resmi dijital para birimi” olduğunu açıkça gösterdi.

Açıkça ICO ve kripto para ile ilgili birçok dolandırıcılık komitenin özel kripto para birimini yasaklamasına yol açtı. Bitcoin Ethereum vb. gibi halka açık merkezi olmayan kripto para birimlerinin benimsenme oranından dolayı yasaklanması o kadar kolay olmayacak ve bunun yerine bu dijital varlıkların düzenlemesi tercih edilen adım olabilir.

Kısacası yasa tasarısı Bitcoin gibi büyük halka açık kripto para birimleri için olumlu görünüyor ve bunları yasaklamak yerine düzenlemeye çalışacak ancak bu tasarı yaygın olarak kullanılan birçok özel kripto para biriminin kapılarını kapatıyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku