Deutsche Bank Bomba Tahmin Yaptı: Altın İçin Bunları Bekliyor!

99

Hem yükselen enflasyon beklentileri, hem de altın için atfedilen “güvenli liman” statüsü, şu anda fiyatların yeni zirveleri test etmesine yardımcı oluyor. Deutsche Bank’taki stratejistler, XAU/USD’nin Mart 2023 sonuna kadar 2.100 dolar seviyelerine doğru istikrarlı bir şekilde ilerlemesini bekliyorlar.

Yükselen enflasyon beklentileri ve jeopolitik gelişmeler, daha fazla yatırımcıyı altın yatırımına çekecek

Deutsche Bank stratejistleri altın fiyatları ile ilgili tahminlerini paylaştı. Konu ile ilgili açıklamalarda şu sözlere yer verildi:

Ukrayna’daki savaş olmasaydı, beklenen Fed faiz artırımları nedeniyle altın muhtemelen baskı altına girebilirdi. Merkez bankalarının daha temkinli davranması ve aynı anda yükselen enflasyon beklentileriyle, birçok sanayileşmiş ülkede, reel faiz oranlarının oldukça uzun bir süre negatif aralıkta kalması muhtemel.

Özellikle son dönemde yaşanan jeopolitik gelişmelere dikkat çeken analistler, bir yıl sonrası, yani 2023 yılının mart ayına dair altın fiyatlarındaki beklentilerini de şu sözlerle açıkladı

Enflasyon ve jeopolitik riskler, yatırımcıları altına çekmeye devam edecek. Bu gelişmeler, 2023 Mart sonunda ons başına 2.100 dolar olarak tahmin ettiğimiz altın fiyatını desteklemeli.

 

Gözler Fed ve NFP’de

Kriptoarena.com olarak daha önce bildirdiğimiz gibi, piyasalar Rusya ve Ukrayna barış görüşmelerin odaklanmışken, altın fiyatında yaşanan hareketlenme devam ediyor. ANZ Bank analistleri, piyasalar ve altın fiyatları ile ilgili şunları söyledi:

Jeopolitik krizler sonsuza dek sürmezken, Rusya-Ukrayna krizinin ikincil etkilerinin bu yıl altın fiyatlarına güçlü düzeyde destek vermesini bekliyoruz. Altın değerleme modellerinin dışsal güçlerin spot fiyat ile gerçeğe uygun değer arasındaki farkı genişletebileceğini gösterdi. Bu prim, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana sıfırdan ons başına 300 dolara fırladı ve bu da yüksek bir risk primi anlamına geliyor. Rusya’nın daha geniş izolasyonu, enerji sektöründe enflasyonist olacak yapısal bir değişime yol açacak.. Ayrıca (özellikle Avrupa’da) daha zayıf bir ekonomik büyüme riski daha yüksektir. Bu, öngörülebilir gelecek için ve yatırımcı talebi için olumlu bir zemin oluşturmalıdır.

Bu arada, ikinci çeyrekte niceliksel sıkılaştırmayla birlikte Federal Rezerv’den 50 baz puanlık bir dizi artış bekleniyor. Bu bağlamda piyasalar, Tarım Dışı İstihdam raporunun açıklanasını bekliyor. Bu, Mayıs ayında oranları 50 baz puan artırmayı planlayan Federal Açık Piyasa Komitesi için önemli bir veri seti olacak. Bu arada ABD doları, Rusya ile Ukrayna arasındaki barış görüşmelerinde ilerleme kaydedilmemesi değerli metallere olan talebi artırmasıyla Perşembe günü altın fiyatı yükseldi. Dolar endeksi (DXY), Kuzey Amerika seansının kapanışıyla yaklaşık yüzde 0,76 arttı ve şu ana kadar NFP öncesi Asya seansında oldukça istikrarlı. Dolar, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgalinden bu yana güvenli liman akımlarını kendine çekti ve Mart ayı için yaklaşık yüzde 1.6 ve ilk çeyrek için yaklaşık yüzde 2.8’lik bir artış yolunda ilerliyor. Daha fazla altın haberi için, Kriptoarena.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak www.fxstreet.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku