DeFi ve sağlık: Trilyon dolarlık bir fırsat

0 0

Merkezsiz finans (DeFi) bir görüşe göre sağlık hizmetlerine uygulandığında çok temel değişikliklere yol açabilir.

Günümüzün teknolojik ve tıbbi gelişmeleriyle birlikte kaliteli ve uygun fiyatlı sağlık bakımı temel bir insan hakkı olmalı. Sosyoekonomik düzeyi veya coğrafi konumu ne olursa olsun herkes sağlık hizmeti alabilmeli.

Küresel büyüklüğü 2018de 8.45 trilyon doları aşan sağlık hizmetleri pazarı büyümeye devam ediyor. KOVİD-19 salgınının başlamasıyla birlikte her şeyde olduğu gibi tıpta da dijitalleşme öne çıktı. Peki bunun merkezi olmayan finansla nasıl bir ilişkisi olabilir? Merkezi olmayan finans hızla büyüse de hala erken aşamalarında.

DeFi alanı sağlık hizmetlerine doğru şekilde uygulandığında büyük bir pazar potansiyelini temsil ediyor. DeFinin toplum tarafından yönetilme toplum tarafından finanse edilme şeffaf ve aracıların ortadan kaldırıldığı yapısı gibi temel ilkeleri sağlık hizmetlerine uygulanırsa çok ilginç bir fırsat ortaya çıkabilir.

Örneğin yalnızca hastalar ve profesyoneller için tıbbi cihaz finansmanı ve leasing pazarı segmenti yılda 450 milyar doların çok üzerinde ve bu alanda kolay erişilebilir ve küresel bir merkezi finans çözümü veya DeFi çözümü bulunmuyor. Bunun için küresel bir çözüm sunan kimse yok; banka yok sigortacı yok devlet kurumu yok. Dolayısıyla sağlık hizmetlerinin pandemi sonrası değişen durumu ve DeFi ile kesişme noktalarından çıkan ihtiyaçlar muazzam büyüme potansiyeli sunuyor olabilir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku