DeFi piyasası 1 milyar doları aştı ancak…

0 0

“Merkezi Olmayan Finans” veya “Merkezsiz Finans” (DeFi) uygulamalarında toplam değer (TVL) 6 Şubatta bir milyar doları aştı. Bununla birlikte DeFi protokollerindeki gerçek değerin maddi olarak daha düşük olduğunu iddiaları da var. Bu arada merkezi kredi verenlerin sürdürdüğü rekabet DeFinin değer önermesini korumak için yenilik yapmak zorunda kalacağını gösteriyor.

Ekosistem büyümesini takip eden Defipulse.com Makerın hakimiyetinin yüzde 60 olduğunu kaydetti. 

Merkezi olmayan borç verme türevler ve alım satım protokollerinin çoğu likiditelerini Maker’ın sai ve dai ‘stabilcoin’lerinden (stabil kipto para); onlar da Ethereumdan sağlıyor. Defi Pulse’da yer alan yazıda; “Bir yıl önce merkezsiz finans piyasası 280 milyon doların altında bir değere sahipti. Bugün tek başına 7665 milyon dolar borç verebiliyor. Bu topluluğumuzun merkezi olmayan finans vizyonuna ve dünyanın geleceğine yönelik olarak kaydettiğimiz ilerlemeyi gösteriyor” dendi.

MERKEZİ KREDİ VERENLER GÖZLERİNİ DEFİ’NİN PAZAR PAYINA DİKTİ

Tıpkı merkezi borsalardaki gibi kripto ödünç verme riski var. Borç verme ilk 10 merkezsiz uygulamadan 5’inin (Maker Compound Instadapp Dydx ve Bzx) merkezinde yer alıyor. Ancak merkezi finans (cefi) borç verenleri bu kazançlı sektöre giriş yapıyor.

Merkezi olmayan finans uygulamaları gelişiyor ancak merkezi finans şirketlerinin sunduğu kullanıcı deneyimine ve oranlarına uymakta ve ulaşmakta zorlanıyor.

DeFinin 1 milyar dolar sınırını aşması bir kilometre taşı mıdır yoksa merkezi kripto rakiplerine akacak değerden önceki son yüksek nokta mıdır yaşayıp göreceğiz.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku