‘Dark Web’deki Bitcoin işlemlerinde dikkat çeken artış

0 2

Dark Web üzerinde işlem gören Bitcoin (BTC) miktarı yıl içinde yüzde 65 arttı. Üç yıllık veriler ise artışın yüzde 340 olduğunu gösteriyor.

Dark Web satıcıları 2017nin ilk çeyreğinde 87 milyon dolarlık Bitcoin işlem gerçekleştirirken 2019un ilk çeyreğinde 240 milyon dolarlık işlem gerçekleştirdi. 2020’nin ilk çeyreğinde ise Dark Web üzerindeki Bitcoin işlemlerinin toplamı ise 384 milyon dolar olarak açıklandı.

Dark Web satıcıları bir yıl önce alınan Bitcoin ödemeleri ile karşılaştırıldığında yüzde 25 daha az olarak 2020 yılının ilk çeyreğinde 47 bin BTC ödeme aldı.

Satıcılar Bitcoin’den Monero’ya geçiyor

Dark Web satıcıları gün geçtikçe BTC yerine Monero gibi gizlilik odaklı para birimlerine yöneliyor.

Yayınlanan raporda yer alan ifade şu ifadelere yer verildi:

“Dark Web satıcıları tarafından Altcoin’lerin daha çok tercih sebebi olması Bitcoinin düşüşüne neden olabilir.”

Bitcoin’in fiyatı geçen seneye göre yükselişte olduğundan ötürü BTC miktarında düşüş olsa da işlem tutarı artış gösteriyor.

Ayrıca Bitcoin her ne kadar rolünü altcoinlere kaptırsa da Dark Web’in başrolü olmaya baskın bir şekilde hala devam ediyor.

Verilere göre Bitcoinin çoğunluğu KYC (Know Your Customer – Müşterini Tanı) gereksinimi içermeyen borsalardan gönderiyor. 2020de Dark Weba gönderilen Bitcoinin yüzde 45i KYC içermeyen hesaptan geldi.

KYC borsalarından yapılan ödemeler enteresan bir şekilde aynı zaman dilimi içinde yüzde 14ten yüzde 29a çıktı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku