Curve DAO (CRV) Nedir?

21

Curve DAO (CRV) nedir? adlı konu başlığımızı Kriptoarena.com olarak, bu makalemizde yanıtlıyoruz. Curve DAO Token projesi, 14 Ağustos 2020 yılında, anonim bir topluluk tarafından, planlanandan daha erken şekilde piyasaya sürüldü. CRV, likidite kontrolünü sağlamak amacıyla otomatik piyasa yapıcı kullanan, stablecoin odaklı merkezi olmayan bir DEX borsadır. Ocak 2020’de piyasaya sürülen olan Curve, günümüzde DeFi fenomenlerinin eş anlamlısı sayılmaktadır. CRV ise Curve platformunda değer arttırma mekanizmalarına sahip ve zaman ağırlıklı oylama Token’idir.

Curve DAO projesinin amacı nedir?

CRV projesinin amacı; özellikle stablecoin işlemleri için AMM platformu sunmayı amaçlamaktadır. Ayrıca Curve, yield farming ve likidite madenciliği benzeri DeFi faaliyetlerinde bulunan herkese, risksiz gelir imkanı sunmayı da hedeflemektedir.

Avantajları neler?

  • CRV yalnızca stablecoini desteklediği için, piyasadaki hızlı fiyat değişimlerinden kaynaklanan riskleri azaltmaktadır.
  • Ayrıca Curve’nin düzenleyici kontrolünden geçmiş olması, bir düzenleyici risklerini ortadan kaldırmaktadır.
  • Merkeziyetsiz finans ticaretlerine yönelik artan ilgi, projelerin daha da uzun ömürlü hale gelmesini sağlamaktadır.
  • Protokolün özellikle AMM platformu sunması, projeye ilgiyi daha fazla arttırdı.

Dezavantajları neler?

  • CRV, her ne kadar stablecoinleri desteklediği için volatiliteden daha az etkilense de işlem çiftlerinde yine benzer volatilite risklerini barındırmaktadır.
  • CRV, akıllı sözleşmeler aracılığıyla fon yatırmalarda ve AMM platformlarıyla işlem yaparken geçici kayıp riskleri barındırmaktadır.
  • Merkeziyetsiz finans sektörüne yönelik saldırıların özellikle daha sık görülmesi, projeyi risk altında bırakabilmektedir.

Curve DAO (CRV) nedir? Nasıl satın alınır?

CRV ile şu anda işlem yapılabilen borsalar; Binance, Mandala Exchange, Huobi Global, FTX’dir. Coin satın almak için ise aşağıdaki adımlar izlenmektedir:

Öncelikle ilk adım olarak CRV listeleyen borsaların web/mobil uygulamasına erişim sağlayın. Daha sonra hesap açma adımlarını tamamlayın. Daha sonra kimlik doğrulama ve onay süreçlerini de tamamlayıp, para yatırma adımlarını takip edin. Son adım olarak istediğiniz bakiye tutarınca CRV Token ile alım emri oluşturabilirsiniz. Güvenilir soğuk cüzdan hesaplarınızda saklayın.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku