Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nden Tekrardan Blockchain Paylaşımı Geldi!

0 197

Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kripto para açıklamasının ardından, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, kripto paralar ile ilgili bazı terimlerin açıklamasını Twitter hesabı üzerinden yapmıştı.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi bugün de Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, 3 dakika 26 saniyelik video ile blockchain’i temel olarak tanımladı ve video başlığı olarak ise “Blokzincir vadettiği yapılar ile kurumlarda güveni ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerini teşvik edebilir.” açıklaması yapıldı.

 

Blockchain Nedir?

Blockchain’ler bir dizi bağımsız bloktan oluşurlar. Her blok, belirli bir süre içinde gerçekleştirilen işlemler hakkında bilgi içerir. Ayrıca, onları zincirdeki diğer bloklardan ayırmak için benzersiz bir tanımlayıcıya sahiptirler. Bloklar, kriptografik problemler çözülerek oluşturulur. Bu problemleri çözme süreci madencilik olarak adlandırılır. Bir Blockchain’de madencilik yapanlar ödüllendirilir. Örneğin, Bitcoin Blockchain’inin ilk yıllarında, Blockchain’e yeni bir blok eklemek için gerekli kriptografik hash problemini çözen madenciler 50 BTC ile ödüllendirildi.

Blockchain’ler merkeziyetsiz kayıtlardır. Bu, Blockchain’in, tek bir merkezi konumda saklanmadığı, farklı konumlarda bulunan onlarca, yüzlerce ve hatta binlerce kullanıcının bilgisayarında saklandığı anlamına gelmektedir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku