COVID-19, dijital para birimlerine olan ilgiyi artırdı

0 1

Koronavirüs salgını dünya çapındaki hükümetleri blok zinciri teknolojisini finansal hizmetlerine getirmeye odaklamaya zorladı.

Ünlü para spekülatörü George Soros; “Pandemi başladığında bulunduğumuz yere geri dönmeyeceğiz. Bu çok kesin. Ama kesin olan tek şey bu. Diğer her şey kazanılmak için hazır” dedi.

HYCM baş döviz analisti Giles Coghlan; “COVID-19un bir sonucu olarak ortaya çıkan değişken piyasa koşullarında sermayelerini korumak için güvenli liman varlıkları arayan yatırımcılar var. Altın fiyatı ve şu anda tüm merkez bankası döviz rezervlerinin yaklaşık yüzde 60ını oluşturan ABD Doları gibi önde gelen güvenli limanlar arttı. Ve ilginç bir şekilde dijital para birimlerine yönelik piyasa ilgisi değişiyor gibi görünüyor. Sosyal mesafe önlemlerinin bir parçası olarak artık geleneksel nakit üzerinden dijital ödemeler tercih ediliyor. Sonunda nakitsiz bir toplum olacağımızı söyleyebiliriz ve COVID-19 bu bilinci hızlandırdı” ifadelerini kullandı.

Tesla SpaceX ve Neuralink kurucusu Elon Musk merkez bankaları tarafından yapılan devasa parasal genişlemenin Bitcoin’in sağlam görünmesini sağladığını söyledi.

COVID-19 DÜNYA ÇAPINDA DİJİTAL PARA BİRİMLERİNE OLAN İLGİNİN ARTMASINA NEDEN OLDU

Giderek artan sayıda ülke şehir ve şirket dijital para geliştirmek istiyor. Bu konudaki bazı girişimler ABD dolarının küresel hegemonyasını hedef alacak tarzda şekilleniyor. Philadelphia Fed merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) ile merkez bankalarının “mevduat tekelci”si olabileceği ticari bankaların yerini alıp mevcut bankacılık sistemini bozabileceği konusunda uyarıda bulundu. JPMorgan Chase CBDC’deki büyümenin devam etmesiyle doların tehdit altında olduğu fikrine katıldığını bildirdi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Uluslararası Mutabakat Bankası (BIS) desteklenen Londra merkezli Central Banking dergisi tarafından yapılan bir ankete göre katılımcı 46 ülkedeki merkez bankalarının yüzde 65i CBDC konusunda araştırma yapıyor. ECB Yönetim Kurulu Üyesi Yves Mersch halihazırda bir CBDC üzerinde çalışan merkez bankalarının sayısının biraz daha yüksek olabileceğini belirtti. Çünkü BIS’in verileri ankete katılan 66 merkez bankasının yaklaşık yüzde 80inin dijital para konusunda çalıştığını ortaya koyuyor.

Venezuela ilk devlet destekli dijital stabilcoin Petroyu çıkardı. ABD tarafından ağır yaptırım uygulanan Kuzey Kore İran ve Küba gibi ülkeler de CBDCleri geliştirmek için önemli teknik kaynaklar ayırıyor.

COVID-19 DİJİTAL FİNANSAL SUÇLARDA ARTIŞA NEDEN OLDU

Mali Eylem Görev Gücünden gelen bir rapora göre COVID-19 salgını başladığından bu yana mali suçlar artıyor.

COVID-19 SALGINININ ABD HAZİNE BAKANLIĞI ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

ABDnin koronavirüs pandemisine karşı ekonomik tepkisi 2.2 tirlyon dolarlık teşvikler yanında finansal sisteme büyük bir likidite enjeksiyonu  oldu. Şimdiye kadar pandeminin etkileri ile mücadeledeki en önemli düzenleme olan CARES Yasası ülkenin bugüne kadarki en büyük ekonomik yardım paketi oldu.

Öte yandan tüm dünya teşvik paketlerine odaklanmışken 12 Mayısta ABD İç Gelir Servisi dijital para sahiplerinin denetimlerini hızlandırmak için “sanal para içeren bir vergi mükellefi incelemesini desteklemek için danışmanlık hizmetleri” ihtiyacını duyuran bir çalışma bildirisi yayımladı.

SONUÇ…

COVİD-19 bildiğimiz pek şeyi kökünden değiştirecek bir dönemin başlangıcı olabilir. Sorosun söylediği şey ise girişimcilere ve yatırım yapmak isteyenlere ışık tutabilir:  “Pandemi başladığında bulunduğumuz yere geri dönmeyeceğiz. Bu çok kesin. Ama kesin olan tek şey bu. Diğer her şey kazanılmak için hazır.”

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku