Uzmanlardan Çöküş Uyarısı Bitcoin 100 Bin Dolara Ulaşınca Buna Hazır Olun!

2.353

NFT analisti Mateen Soudagar, Bitcoin (BTC)’in 100 bin dolara, Ethereum (ETH)’un ise 10 bin dolara   yükselmesi durumunda, çoğu NFT projesinin  muhtemelen çökeceğini öngörüyor.

NFT projeleri neden çökecek?

Usta analist Mateen Soudagar’a göre, piyasasdaki spekülatörler talebi artırdığı için, Bitcoin ve Ethereum fiyatları hızla yükseldiğinde birçok NFT tokeninin çökebileceğini söylüyor. Ayrıca bugün var olan NFT projelerinin %60 ila %75’i dolandırıcılık için kullanıldığına dikkat çekiyor. Twitter’da Matty takma ismiylr paylaşımda bulunan usta analist Mateen Soudagar, 122 bin takipçisine şunları söyledi:

İnsanların çoğunlukla desteklediği NFT projeleri başarılı olabilir. Şu anda NFT pazarında büyük bir spekülatör kalabalığı var. Birçok yeni yatırımcı, fiyatlar düştüğünde çıldıracak. Bu da daha fazla satış baskısı oluşturabilir.

Soudagar, NFT endüstrisinin daha fazla “parlak oyunlara ve sanal dünyalara” dönüşeceğine, ancak düşük çaba gerektiren projelerin yok olacağına inanıyor.

Bitcoin fiyatında ay’a doğru yükseliş

Bitcoin, 20 Ekim’de ilk ABD Bitcoin vadeli işlem tabanlı borsa yatırım fonunun (ETF) onaylanmasının ardından 67 bin dolarlık rekor seviyeye tırmandı. Kripto para birimi, Temmuz ayı sonlarında 30 bin dolarlık en düşük seviyesinden bu yana iki kattan fazla değer kazandı. Plan B’nin stok akış modeline (S2F) göre, analistler kurumsal katılımın fiyatı yıl sonuna kadar 100 bin dolara doğru yükseltmesini bekliyor.

Benzer şekilde, son birkaç gün içinde tüm zamanların en yüksek seviyesi 4 bin doların üzerine çıkan Ethereum, dördüncü çeyrekte 10 bin dolara yükselecek. Bu arada, DappRadar’a göre, tokenize dijital sanat eserlerinin alım ve satımının başladığı 2017’de sadece birkaç bin olan işlem hacmi, 15,5 milyar doları aşan NFT’ler ile son zamanlarda değer kazandı. Sektör, 9,5 milyar dolar toplam işlem hacmine sahip Opensea NFT pazaryerinin hakimiyeti altındadır. Opensea pazaryerini, 2,7 milyar dolar piyasa değeri ile Axie Infinity izliyor. Her iki platform da pazar yerlerinin çoğunda olduğu gibi Ethereum Blockchain’i ile çalışıyor.

NFT’nin volatiliteye dayanma gücü

Analist, altcoin’ler ve NFT projeleri arasında paralellikler kuruyor ve pek çok NFT projesinin altcoin’lerle aynı kaderi paylaşacağına inanıyor. Analiste göre, Bitcoin sürdürülebilir bir ralliye başladığında, piyasadaki para altcoin ve NFT projelerinden BTC’ye akıyor. Konuya ilişkin olarak Soudagar şöyle belirtiyor:

Bitcoin veya Ethereum tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştığında alternatiflerin bir darbe alması gibi, NFT’ler de diğer altcoin’lerin eğilimini takip edebilir. İyi altcoin’lerin uzun vadede iyi sonuç vermesi bekleniyor. Tıpkı takas edilemeyen tokenler gibi.

Ama bunun sadece kısa dönem için geçerli olması bekleniyor. Soudagar, çok daha uzun süre için farklı senaryolar geliştiriyor. İyi projelerin, karşılıksız token fiyatlarında bir çöküş olması durumunda kalıcı güce sahip olmasını bekliyor. Soudagar, topluluğun güçlü olduğunu ve inşa etmeye devam ettiği NFT projelerinin ilgiyi koruyabileceğini ifade ediyor. Ayrıca, Soudagar tüm iddiasını bu yönde kullanmıyor. Beklenen kripto boğasının birkaç ay sürmesi durumunda analist, NFT fiyatlarının da artabileceğini öngörüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Beincrypto.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku