CoinMarketCap, Sıralamaları Güncelledi: Türk Kripto Para Borsalarının Sıralaması Değişti

0 12

Kripto para piyasasında önemli bir yer edinen CoinMarketCap tarafından kripto para borsalarının sıralaması güncellendi.

Geçmişte sadece işlem hacmine göre sıralanan borsalarda parametreler değişti ve artık ne kadar sıklıkla ziyaret edildikleri ve ne kadar işlem hacmine sahip oldukları etkileyeci unsurlar arasında yer alıyor.

CoinMarketCap bu sıralamaları düzenlerken bir çok farklı metriği ele alıyor ve ortaya çıkan verileri 0 ile 1000 arasında bir skalada değerlendiriyor. En yüksek değerden itibaren de kripto para borsalarının sıralamasını yeniden güncelliyor.

Bu yazımızda ise CoinMarketCap tarafından sağlanan bu veriler ele alınarak Türk kripto para borsalarının listedeki yerini inceleyeceğiz.

Listede yer almayı hakeden 295 borsa arasında en dikkat çeken isim adından son günlerde sıklıkla söz ettiren Bitci oluyor. Bildiğiniz üzere Basketbol Milli Takımlar Ana Sponsoru olan Bitci CoinMarketCap sıralamasında 2020 Mayıs ayında 190.sırada yer alıyordu. Gerek Türkiyenin ilk blockchain teknolojisine sahip olması gerek BitciPay ödeme yöntemleri ile adını daha çok duyacağımız Bitci yazım itibari ile en iyi kripto para borsaları sıralamasında 83. seviyeye yükselmiş durumda.

Son günlerde yaşadıkları aksaklıklar ile birçok kesim tarafından eleştirilerin hedefi olan Paribu geçtiğimiz haftalarda ilk 20 kripto para borsası arasında yer alıyorken yazım itibari ile 88.sıraya gerilemiş durumda. Benzer şekilde BTCTurkde ilk 20 kripto para borsası arasındaki konumunu koruyamarak 35.sıraya gerilemiş durumda.

Sıralamada yer edinen diğer Türk kripto para borsaları ise şu şekilde; Thodex (49) Paritex (60) Koinim (167) Sistemkoin (176) Vebitcoin (255) şeklinde listeleniyor.

Geçtiğimiz yıllarda işlem hacmine göre listelenen kripto para borsalarında ziyaretçi sayısına göre bir listelemenin tercih edilmesinin en büyük sebebi bazı kripto para borsalarının sıklıkla işlemleri manipüle ederek üst sıralarda yer alması gösteriliyordu. Mevcut sistemde işlem hacimlerinden ziyade ziyaretçi sayılarının ön plana çıkması sıralamayı daha doğru ve güvenli bir hale getirmiş durumda.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku