Kripto Para Birimleri Bu Yıl quot Davos 2021 quot Zirvesinde

0 1

Kripto para piyasası heyecanla Davosta gerçekleşecek olan Dünya Ekomik Forumunu bekliyor. Kripto para birimlerinin Davosta ele alınması hem sektörün giderek saygınlık kazandığına hem de ana akım olarak hayatlarımıza nüfuz ettiğine dair somut bir işaret.  

Zirvede kripto para birimi üzerine iki ayrı oturum yapılacak. “Dijital Para Birimlerini Sıfırlama” başlıklı oturumlar Pazartesi ve Perşembe günleri gerçekleştirilecek. İlk oturumda İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey ve Western Union Başkanı ve CEOsu Hikmet Ersek de dahil olmak üzere beş konuşmacı yer alacak.

Perşembe günkü grupta aralarında Singapur hükümetinden ekonomi bakanı Tharman Shanmugaratnam ve Pekin merkezli Ulusal Finansal Araştırma Enstitüsü başkanı Zhu Minin de bulunduğu dört konuşmacı yer alıyor.

Bugünkü oturum Covid-19 sonrası nakit paranın rolünün azalmasına ve merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) ortaya çıkmasına odaklanacak. Ayrıca oturumun dijital para birimlerinin getirdiği fırsatlardan yararlanma yöntemleri konusunda da bir dizi politikaya ışık tutması bekleniyor. 

Davos toplantısı finans ve politika alanında dünyanın önde gelen isimlerinden bazılarının yer aldığı beş günlük bir zirvedir. Kripto para birimini kapsayan oturumlar zirvenin “Daha Adil Ekonomiler” temasına giriyor. Diğer temalar arasında “İyilik için Teknoloji” “Gezegenimiz Nasıl Kurtarılır” ve “Sağlıklı Gelecekler” gibi konular yer alıyor.

Blockchain Teknolojisine Daha Fazla Kaynak Ayrılıyor

Dünya Ekonomik Forumu blockchain teknolojisini ve kripto para birimlerini anlamak için daha fazla kaynak ayırıyor. Cenevre merkezli kuruluş dijital varlıkları inceleyen bir kripto para birimi çalışma grubu bile oluşturdu.

Forumun araştırması blockchain teknolojisinin “sürdürülebilir dijital finansmanın” temel itici gücü olduğunu gösterdi. Merkez bankası dijital para birimleri forumun son 18 aydır araştırdığı bir alan. Ocak 2020de forum bankaların “CBDCyi değerlendirmesine tasarlamasına ve potansiyel olarak dağıtmasına” yardımcı olacak bir çerçeve geliştirdiğini duyurdu. Çerçeve 40tan fazla merkez bankası finans kurumu ve akademik araştırmacı ile birlikte geliştirilmiştir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku