Coinbase’den Ses Getirecek Kripto Para Raporu: İşte 4 Maddelik Kritik Teklif

76
ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase kripto paraların regülasyonu için yeni bir kurum oluşturulması yönünde bir teklif ortaya koydu.

 

Kripto para birimleri için yeni yasalar isteniyor

Kripto para borsası platformu Coinbase, ABD’deki dijital varlıkların kapsamlı düzenlenmesi için hem gerekçe hem de kavramsal çerçeve sunan ‘Dijital Varlık Politikası Önerisi’ isimli bir rapor yayınladı.
Coinbase, yayınladığı teklifi,  borsanın son birkaç hafta içinde sektör katılımcıları, politika yapıcıları, kripto uzmanları ve akademisyenlerle yaptığı düzinelerce toplantının bir ürünü olarak nitelendiriliyor.

 

Coinase’in niyeti, teklifin kripto para birimlerinin ortak ekonomik geleceğimizdeki rolünü vurgulayarak, regülasyon konusunda  mantıklı bir yaklaşımın benimsenmesi gerektiği ve bu konuda ilgili öneriler sunulması. Belgenin giriş bölümü, ortaya çıkan dijital finans sisteminin hem tüketiciler hem de düzenleyiciler için faydalarını sıralayarak başlıyor. Yazarlar ayrıca 1930’larda hazırlanan yasaların internete özgü varlık sınıfını düzenlemek için zayıf bir temel olduğunu ve dijital varlıkları bilgisayar çağından önce geliştirilen yasal çerçeveye zorlamanın ABD‘de boğucu bir  kripto inovasyonuna yol açabileceğini savunuyorlar.

 

Raporda 4 temel madde var

Coinbase’e göre daha özel ve dolayısıyla daha yapıcı bir yaklaşım benimsenmeli ve bu dört temel ilkeye dayanıyor:
 Dijital varlıkları endüstriye özel bir çerçevede düzenlemek, yeni bir regülasyon kurumu oluşturulması, dolandırıcılık olaylarına karşı koruma sistemi geliştirmek, kripto para işi yapan şirketler için uyumluluk maddelerini açıkça belirtmek ve birlikte çalışabilirliği ilerletmek
Aynı gün Wall Street Journal’da yayınlanan ayrı bir köşe yazısında, Coinbase CEO’su Brian Armstrong, önerilen çerçevenin yalnızca şirketin yararına olmadığını savundu. Coinbase, belirsiz bir düzenleyici ortamın maliyetlerini karşılayabilecek kadar büyük olsa da, kripto sektörünün ileriye dönük düzenlemesinden faydalanacak olanın daha küçük firmalar, perakende tüketiciler ve ABD’nin küresel bir teknoloji lideri olarak konumu olduğunu savundu. SEC başkanı Gary Gensler da, Temsilciler Meclisi Mali Komitesi’ndeki konuşmasında, kurumunun kripto para sektörünü regüle edecek gerekli otoriteye sahip olduğunu belirtmiş ve “Başka bir regülatöre ihtiyacımız yok” demişti.

 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cointelegraph.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku