CNN Business: İnanın ya da İnanmayın! Bitcoin (BTC) Uzun Vadeli İyi Bir Yatırım Haline Geldi

0 2

Akıllı yatırım risk ve ödülü dengelemekle ilgilidir. Genelde potansiyel artıları ve eksileri analiz ederken finans uzmanları temelleri göz önünde bulundururlar: Yatırım zaman içinde nasıl bir performans gösterdi? Pazar eğilimleri nelerdir? Şirket değerlemeleri güçlü görünüyor mu?

Yakın zamana kadar bir yatırım olarak Bitcoin benzersiz ve belirgin risklere sahipti ancak bu durum daha geniş kurumsal benimsemeyi teşvik eden yeni kurallar ve düzenlemelerle değişiyor.

12 yıllık tarihi boyunca lider kripto para birimi fiyatların bir günde yüzde 10a kadar yükselip düşmesiyle aşırı oynaklıkla karşı karşıya kaldı. Çılgın fiyat dalgalanmalarının ötesinde Bitcoin kayıp veya çalınmış şifre anahtarları gibi çoğu varlık sınıfının dikkate alması gerekmeyen yapısal sorunlara da sahiptir ve bu gibi riskler bireylerin tüm yatırımını kaybetmesine neden olabilir.

Bitcoin Olgunlaştı

Neyse ki Bitcoinin hızlı büyümesi hükümetin ve kurumların dijital para birimiyle ilişkili risklerin çoğuna müdahale etmesine ve ABD Para Birimi Denetçisinin bu tür sorunları ortadan kaldıran kripto para birimi hizmetleri sağlamaları için bankalara ve saklama görevlilerine yetki vermesine neden oldu.

Kısacası Bitcoin olgunlaştı. Hala erken bir benimseme aşamasında olsa da kurumsal yatırımcıların sektöre girmesiyle şimdi önemli ölçüde uzun vadeli değer sunuyor.

Covid-19un başlangıcından bu yana federal hükümet bireylere doğrudan ödemeler artan işsizlik küçük işletme kredileri ve diğer finansal destek türleri için yaklaşık 45 trilyon dolar ayırdı . Başkan Bidenın önerdiği 1.9 trilyonluk teşvik paketinin de onaylanması bekleniyor. Teşvik paketleri ekonominin uzun vadeli sağlığı için gerekli olmakla birlikte enflasyon için de potansiyel oluşturmaktadır. Yalnızca son dört yılda ulusal borç yaklaşık 7.6 trilyon dolardan 27 trilyon dolara yükseldi.

Bu tür dalgalanmalara karşı korunmak için birçok yatırımcı doğası gereği enflasyona karşı dayanıklı olan Bitcoine yöneldi. Bilindiği gibi yalnızca 21 milyon Bitcoin üretilebilir. Arz ve talep yasasına göre bu Bitcoini sınırlı ve talep gören bir varlık yapıyor.

Bitcoin Yatırım Yapmak İçin Güvenilir Bir Varlık

Aynı zamanda artan düzenlemeler iyileştirilmiş altyapı ve yatırımcıların parasını tutan Fidelity gibi finansal kurumlara erişim Bitcoin yatırımlarını portföyleri dengelemek için kullanılan bonolara ve altın gibi emtialara sahip olmak kadar güvenli hale getirdi.

Altının 2001den 2011e kadar olan fiyat yükselişi büyük ölçüde Fedin fon faiz hedeflerini düşürmesi nedeniyle sıkı para politikası döneminin sona ermesinden kaynaklanıyordu. 2012 yılında enflasyon korkusu azaldığında ve borsa yükseldiğinde altının değeri düştü.

O zaman şunu sorabilirsiniz: Bitcoin dalgalı bir varlıksa volatiliteye karşı nasıl koruma sağlayabilir? Bitcoin yıllar içinde büyük fiyat değişiklikleri yaşamış olsa da şu anki volatilite genel olarak varlık sınıfının yeniliğine ve düzenleme eksikliğine bağlanabilir. Bugün bu durum makro fonlar büyük riskten korunma fonları ve hayat sigortası şirketleri dahil olmak üzere büyük yatırımcıların girişiyle birlikte yakın zamanda yürürlüğe giren düzenlemelerle birlikte değişiyor ve şüphesiz daha istikrarlı ortama doğru ilerliyor. Fiyat dalgalanmaları tamamen ortadan kalkmayacak olsa da yatırımcılar Bitcoini zamanla büyüyecek uzun vadeli bir yatırım olarak görüyor.

Bitcoine Yatırım Yapmak İçin Geç mi Kaldım?

Büyük kurumların artık Bitcoinde büyük yatırımlar yapmasıyla yatırımcıların farklı bir endişesi olabilir: Bitcoine yatırım yapmak için geç mi kaldık acaba? Ancak tarih aksini söylüyor. Amazon dünyanın en değerli şirketlerinden biridir. Amazonun ilk 12 yılında hisse senedinin yüksek fiyatı ortalama olarak açık fiyatının iki katından fazlaydı. Ancak son 12 yılda Amazona yatırım yapmak oldukça karlı.

Gelişmekte olan bir varlık sınıfına yatırım yaparken her zaman bir dönüm noktası vardır: Takdir için alan bırakırken daha geniş bir benimsemeye izin verecek yeterli altyapının olduğu bir an. Şu anda Bitcoinde bu konumda olduğumuza inanıyoruz.

Bitcoinin değerinin en güçlü göstergesi piyasa değerinin büyüklüğüdür. Bitcoinin şu anki piyasa değeri 600 milyar dolardan fazla. Buna S&P 500 açısından bakacak olursak bu Bitcoini sadece 12 yılda sıfırdan yarım trilyona çıkmış olan dünyanın en iyi 10 şirketi arasına koyar. Facebook ve Tesla gibi yalnızca birkaç şirket bu kadar hızlı büyümüştür.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku