CNBC’den Korkutan Bitcoin Yorumu: Ayı Piyasası!

654
Bitcoin (BTC), son altı haftanın en düşük seviyesine düşerek, endişeye neden oldu. CNBC analistlerinden Ryan Browne göre, BTC resmi olarak ayı piyasası bölgesine girdi.

Ayı piyasası nasıl tanımlanır?

Coin Metrics verilerine göre Bitcoin, son 24 saatte yüzde 7 değer kaybederek 54 155 dolara geriledi, Bu, 8 Ekim’den bu yana en düşük seviye. Analiste göre, ayı piyasaları tipik olarak tüm zamanların en yüksek seviyesine göre yüzde 20 veya daha fazla düşüşle tanımlanır. Diğer kripto para birimleri de bugün sert düşüş yaşadı. Lider altcoin  Ethereum, yüzde 10’dan fazla düşüşle 4.007 dolara gerilerken, XRP yüzde 10 düşüşle 95 sente geriledi. Uzmanalra göre, Bitcoin ve genel piyasada meydana gelen sert düşüşün arkasında, Güney Afrika’da tespit edilen koronavirüsün yeni, ağır mutasyona uğramış bir varyantı nedeniyle ortaya çıkan büyük panik olduğu düşünülüyor.

Perşembe günü Dünya Sağlık Örgütü, B.1.1.529 olarak bilinen ve 30’dan fazla mutasyon içerdiği düşünülen yeni varyant hakkında brifing verdi. İngiltere ve diğer ülkeler, tedbir olarak altı Afrika ülkesinden uçuşları geçici olarak askıya aldı. Bitcoin, genellikle altının güvenli liman statüsüne parelel olarak “dijital altın” olarak tanımlanıyor. Kripto para yatırımcıları, Bitcoin’in  bir değer deposu ve enflasyona karşı koruma sağladığını söylüyor.

Clinton, FUD ortamını tetikliyor: hedefte Bitcoin var!

Uzmanlara göre piyasada Bitcoin fiyatının düşmesine neden olan ve FUD ortamı yaratan bir diğer gelişme ise Hilalry Clinton’un son açıklamaları. ABD eski dışişleri bakanı Hillary Clinton, kripto para piyasasında düzenleme yapılması çağrısında bulundu. Önemli politikacılar ve kanun koyucular yaptırımlar talep etmek yerine kripto para piyasasının düzenlenmesini tercih ediyor. Piyasasının düzenlenmesi için yapılan son çağrı, Amerika Birleşik Devletleri eski dışişleri bakanı Hillary Clinton’dan geliyor.

 Kriptoarena.com oalrak daha önce bildirdiğimiz gibi,  MSNBC TV haber sunucusu Rachel Maddow ile yaptığı röportajda Clinton, devletlerin ve devlet dışı kuruluşların, ülkeleri ve dünyanın en değerli para birimlerinden biri olan doları istikrarsızlaştırmak için her türlü teknolojiyi manipüle edebileceğini açıklıyor. Politikac, Bitcoin ve diğer kripto pararı bir tehdit olarak görüyor. Clinton, konuya ilişkin olarak şu ifadeleri kullanıyor:

Sadece Çin ve Rusya gibi devletlere veya her türden teknolojiyi kendi çıkarları için manipüle eden diğer ülkelere bakmıyoruz. Devlet dışı aktörlere ya ABD ile uyum içinde ya da kendi istikrarsızlaştırıcı ülkelerinde, rezerv para birimi olarak doları istikrarsızlaştıranlara bakıyoruz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cnbc.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku