2.5 Milyar Dolarlık Bitcoin Opsiyonlarının Süresi Bugün Doluyor!

463
Kripto para piyasası şu anda hızlı bir oynaklık artışı yaşıyor ve bu da tader’ların çoğunluğu tarafından beklenmeyen bir fiyat hareketine yol açıyor. Kasım opsiyonlarının süresi buguün sona eriyor. Uzmanlara göre, bu durum, piyasadaki oynaklığı daha da artırabilir. Bitcoin (BTC) an itibariyle, 54.485 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin opsiyonlarının süresinin dolması, volatiliteyi artırabilir

Opsiyon sözleşmeleri, genellikle profesyonel yatırımcılar tarafından, oynaklığın artmasını beklediklerinde, kendi pozisyonlarını korumak için kullanılır. Açık pozisyona göre, 58 dolar kritik fiyat olarak belirleniyor. Bitcoin (BTC)’in 55 bin doların altına düşmesi nedeniyle, açılan pozisyonların çoğu kullanım fiyatına ulaşamayacak ve bu da opsiyon piyasasında büyük bir kayba neden olacak. Genellikle, spot Bitcoin işlem çifti, çeşitli büyük borsalarda opsiyonlar veya sürekli vadeli işlemler gibi türevleri takip eder. Bu durumda spot piyasada satış baskısı türevlerin gücünü aştı.

 

Trader‘lar ve uzmanlar, Bitcoin’in fiyat hareketinin, piyasadaki büyük şirketlerin performansıyla teyit edilen finansal piyasadaki küresel riske bağlı olduğunu belirtiyor. Öte yandan Bitcoin, son haftalarda küresel piyasalarla olan bağını koparmıştı ancak bu düşüşün önüne geçemedi. Opsiyonların sona ermesi genellikle bir varlığın kendisinin piyasa fiyatını etkilemez; bunun yerine, genel volatiliteyi etkiler. Bitcoin durumunda, oynaklık artışını açıkça görebiliriz.

 

BTC, Ekim ayı seviyelerine geri döndü

Zincir üstü ve piyasa verilerine göre 90 günlük oynaklık,  diğer dönemlere göre hala nispeten düşük seyrediyor. Şimdilik, Bitcoin piyasa değerinin yüzde 6,7’sini kaybederken, piyasaya yüzde 9’luk bir iyileşme getirmeden önce bir “şükran günü toparlanması” yaşadı. Bitcoin’deki yeni yerel dip seviyesi şu anda 54.485 dolar. Bitcoin’in aynı fiyat civarında işlem gördüğü son zaman Ekim ayının ortalarındaydı.

 

Kriptoarena.com olarak daha önce bildirdiğimiz gibi, Bitcoin (BTC)’in 60 bin doların altında işlem yapmaya devam etmesiyle, lider kripto para birimini elinde tutan bakiyesi sıfır olmayan cüzdanların sayısı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.OKLink tarafından sağlanan verilere göre, 24 Kasım 2021 itibariyle cüzdan sayısı 39,41 milyon olarak gerçekleşti. Yıl başından bugüne, cüzdan sayısı neredeyse %20 artış gösterdi. Metrik, Bitcoin için yükseliş görünümüne işaret ediyor ve yatırımcılar, son zamanlarda tüm zamanların en yüksek seviyesi 68 bin dolardan düşüşe rağmen varlığın değerinin artmasını umuyor. Son birkaç gün içinde, tüm piyasada dalgalanma yaşandığı için Bitcoin 60 bin dolarlık kilit işaretinin altında işlem görüyor.

 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak U.today
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku